X

Czego szukasz?

Przepis
Baranina, Jagnięcina

Baran, jagnię lub udziec barani pieczony na rożnie

Składniki

  • 1 cały baran, jagnię, lub udziec
Bejca 1
  • 1 l kwaśnego mleka
Bejca 2
  • 1 l wody
  • 100 g cebuli
  • 1 łyżka soli
  • 4 liście laurowe
  • po 4 ziarna czarnego pieprzu i ziela angielskiego
  • 300 ml octu 6%
Bejca 3
  • po 100 g cebuli, marchwi, pietruszki i selera
  • 100 ml oleju
  • 1 łyżka cukru
  • 2 liście laurowe
  • po 4 rozgniecione ziarna pieprzu i ziela angielskiego

Sposób przygotowania

Przepis na jagnię, czy na udziec z rożna potraktujmy raczej, jak pewnego rodzaju ciekawostkę. Podobnie jak prosiaczka, dzika, czy innego wytypowanego nieszczęśnika, należałoby baranka piec raczej w specjalnym dużym piecu. Kiedyś jednak potrawa typu baran pieczony była popularnym daniem przygotowywanym jesienią na Śląsku i w naszych regionach podkarpackich, jako ukoronowanie prac polowych. Nie jest to jednak potrawa łatwa. Przede wszystkim barana trzeba odpowiednio przygotować. Źeby mięso dojrzało należy je długo bejcować w zaprawach, które spowodują skruszenie mięsa i zlikwidują jego specyficzny aromat. Podobnie jak w przypadku dziczyzny można je moczyć w kwaśnym mleku lub w zaprawie na bazie warzyw, przypraw i octu. Mięso możemy zalać marynatą w całości lub krojąc je na mniejsze kawałki. Po 12-24 godzinach wyjmujemy mięso z zalewy i pieczemy na ruszcie lub na rożnie nad ogniskiem. Mniejsze kawałki możemy piec nabijając je na patyki. Tak przygotowaną baraninę możemy jeść z chlebem pieczonym nad ogniskiem i z różnymi sałatkami. Podane poniżej ilości bejcy wystarczają zarówno na zaprawę dla sporego udĹ°a baraniego (3-4 kg), jak i małego jagnięcia (10 kg). Po zabejcowaniu przygotowujemy mięso do pieczenia nacierając je solą i posiekanym czosnkiem i ziołami. Udziec barani pieczemy około 1,5 – 2 godzin, a jagnię nawet do 3 godzin.

Bejca1

Cebulę obieramy i kroimy w plastry. Wszystkie składniki oprócz octu zagotowujemy. Po przestudzeniu dolewamy ocet i mieszamy. Mięso sprawiamy: usuwamy tłuszcz i błony, układamy w kamiennym lub w szklanym naczyniu i pozostawiamy na co najmniej 24 godziny (możemy je trzymać w zalewie nawet kilka dni), obracamy je w naczyniu co 12 godzin na drugą stronę. Przed pieczeniem mięso osuszamy i smarujemy solą roztartą z kilkoma posiekanymi ząbkami czosnku.

Bejca 2

Warzywa obieramy i ucieramy na tarce do jarzyn. Cebulę obieramy i kroimy  w kostkę. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki i nacieramy nimi mięso. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach usuwamy jarzyny i podobnie jak w poprzednim przypadku nacieramy mięso solą  z czosnkiem i z ziołami.

Mięso, szczególnie młode jagnię pieczemy pamiętając o tym żeby w trakcie pieczenia obracać je na rożnie i polewać od czasu do czasu olejem z przyprawami: cząbrem, tymiankiem, oregano, czy z rozmarynem. Jagnię można przygotować dodatkowo w ten sposób, że całość szpikujemy wąskimi słupkami słoniny (żeby nam się udał ten zabieg musimy słoninę wcześniej zamrozić), a następnie nacieramy od środka i z zewnątrz solą oraz ziołami. Skrapiamy jagnię od wewnątrz sokiem z cytryny i odkładamy w chłodne miejsce na kilka godzin. Następnie nadziewamy jagnię na rożno, wkładamy do środka połowę kostki masła wymieszanego z ziołami i zszywamy jamę brzuszną bawełnianą nicią. Przez pierwszych 20– 30 minut pieczemy jagnię w  wysokiej temperaturze cały czas obracając rożno, potem zmniejszamy temperaturę lub odsuwamy od ognia i pieczemy jeszcze około 2-2,5 godziny. Co pół godziny smarujemy mięso zaprawą zrobioną z rozpuszczonego masła i ziół. Przed podaniem zdejmujemy mięso z rożna i kroimy na kawałki. Oczywiście tak przygotowane jagnię możemy upiec na grillu, ale wymaga to grilla sporych rozmiarów i dokładania węgla średnio co godzinę

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również