Kolejna cześć z serii „Co zrobić z nadmiarem śliwek?” Ja osobiście proponuje wykonać najlepsze, najprostsze na świecie ciasto kruche ze śliwkami. A jeżeli coś zostanie to zrób KONFITURĘ ŚLIWKOWĄ Z CZEKOLADĄ
CIASTO KRUCHE ZE ŚLIWKAMI
Składniki:
600 g śliwek np. węgierek
125 g masła
250 g mąki pszennej np. typ 500
120 g cukru np. trzcinowego
120 g śmietany 18%
1 żółtko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Kruszonka:
100 g masła
100 g cukru
200 g mąki pszennej
Ciasto kruche ze śliwkami.
Sposób przygotowania:
Krok 1:
Wszystkie składniki ciasta oprócz śliwek zagnieć na jednolitą, gładką masę. Następnie wyłóż dno formy o wymiarach 25 cm x 35 cm papierem do pieczenia i równomiernie rozłóż przygotowane ciasto. Piecz 10 minut w 180 °C. W czasie gdy ciasto się piecze wydrąż ze śliwek pestkę i pokrój je na ćwiartki.
Krok 2:
Śliwki układaj na upieczonym cieście skórą do dołu.
Krok 3:
Następnie przygotuj kruszonkę, mieszając dłońmi wszystkie składniki. (100 g masła, 100 g cukru, 200 g mąki pszennej)
Krok 4:
Na koniec tak przygotowaną kruszonką posyp ciasto. Następnie piecz całość 45 minut w 180 °C.
W poszukiwaniu słodkich wypiekówKończąc powiem Wam, że z dzieciństwa pamiętam, że moja mama w przeciwieństwie do innych mam nie była mistrzynią ciast. Robiła pyszne rożnego rodzaju placki, naleśniki, omlety natomiast oprócz jakiś pojedynczych przypadków, pieczenie było jej obce, tak z resztą zostało do dzisiaj. W poszukiwaniu słodkich wypieków, musiałem wypuszczać się do swoich przyjaciół. Najlepsze ciasta robiła mama mojego najlepszego kolegi Kacpra. Były to zazwyczaj dość proste wypieki, połączenie słodkiego z kwaskowymi owocami. Tam właśnie pierwszy raz jadłem ciasto kruche ze śliwkami. Było oczywiście wiele innych, ale to zapadło mi najgłębiej w pamięć.Przez wiele lat ciasto kruche ze śliwkami, tkwiło gdzieś w odmętach mojej pamięci. Dopiero ostatnio ktoś na forum zapytał mnie właśnie o taki przepis i z przykrością stwierdziłem, że na stronie receptury brak. Postaraliśmy się z Bogusią, ponieważ to ona w tym duecie jest specjalistką od słodyczy, ten smak odtworzyć. Po kilku próbach mam wrażenie, że się udało. Wyszło idealnie, a najlepszą oceną może być fakt, że ciasto kruche ze śliwkami zniknęło w niecałą godzinę. Ale jak tu się dziwić? Kruche ciasto, śliwki od znajomego z działki i kruszonka, to nie mogło się nie udać.Więcej przepisów na np. ciasta znajdziesz >> TUTAJ<<Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami znajdź mnie na Intagramie.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.OkPrywatność
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
Czy można upiec ciasto w podłużnej formie- keksówce, aby było wyższe?
Możesz spróbować.
Jakiej wielkości blacha jest potrzebna do tej ilości składników?
Ja użyłam takiej 25 cm x 35 cm.
Czy zamiast śliwek można dodać inne owoce?
Oczywiście np. morele lub brzoskwinie
Czy zamiast śliwek można dodać wiśnie?
Można jak najbardziej, ale polecam użyć drylowanych 😉
Jak upiecze się spód ciasta kruchego i potem dopiero położy się owoce.to spód nie przypali się.nie mam piekarnika co piecze góra-dół?
nie nie przypali się jeśli zapieczesz spód tak jak w przepisie 10 minut.
Przedstawione ciasto robilam kilka razy również dwa razy na życzenie moich gości z uk polecam
To ciasto robilam kilka razy i dwa razy na życzenie moich gosci z uk jest pyszne i latwe do zrobienia polecam
Pani Ewo dziękujemy 🙂