X

Czego szukasz?

Przepis
Dania głównePizzaRóżne przepisy

Domowa pizza jak z najlepszej włoskiej pizzerii

Domowa pizza jak z najlepszej włoskiej pizzerii

Od dawna zastanawiałem się jak przygotować w domowych warunkach pizzę jak z najlepszej włoskiej pizzerii. W czym tkwi sekret??? Co należy zrobić aby serwować w swoim domowym zaciszu pizzę identyczną jak w profesjonalnej pizzerii??? I czy to w ogóle możliwe??? Poniżej znajdziecie odpowiedź.

Pizza z szynką dojrzewającą i rukolą

Składniki na 2 pizze:

  • 600 g mąki pszennej, najlepiej typ 00 + trochę do posypania blatu
  • 320 ml ciepłej wody
  • 25 g świeżych drożdży
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru no. białego
Sos:
  • 400 g pomidorów krojonych z puszki
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 1/2 łyżeczki soli
  • świeżo mielony pieprz
Dodatki:
  • 250 g sera mozzarella z zalewy
  • 100 g szynki dojrzewającej np. prosciutto crudo
  • 2 garście rukoli
  • kilka pomidorków koktajlowych do dekoracji

Przygotowanie:

Krok 1:

Drożdże utrzyj z 1/3 szklanki ciepłej wody, łyżką mąki oraz łyżeczką cukru. Następnie rozczyn odstaw na 10-15 minut w ciepłe miejsce, aby zaczął pracować. Mąkę przesiej do dużej miski, dodaj pozostałe składniki: rozczyn, pozostałą wodę oliwę z oliwek oraz sól. Następnie wyrabiaj ciasto – aż stanie się elastyczne i gładkie. Ciasto przykryj ściereczką, pozostaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 30 minut.

Krok 2:

Następnie kamień do pizzy włóż do zimnego piekarnika i rozgrzej go 230°C z funkcją termoobiegu. Kamień nagrzewa się około 30 minut. Jeśli nie macie termoobiegu włączcie pieczenie góra i dół i dajcie maksymalną temperaturę. 

Krok 3:

Wyrośnięte ciasto wyrób jeszcze raz, następnie podziel na 2 równe części. Każdą część rozciągnij na kształt koła średnicy 30-35 cm, można to zrobić ręcznie lub za pomocą wałka. Do wykonania pizzy użyliśmy stolnicy również wykonanej z granitu. Dzięki temu, że jest wykonana właśnie z granitu jest zimna, ale doskonale wyrabia się na niej ciasto.

Krok 4:

W niewielkim rondelku rozgrzej oliwę, następnie lekko podsmaż drobno posiekany czosnek. Dodaj pomidory z puszki, dopraw solą, pieprzem i oregano. Gotuj na małym ogniu ok. 10 minut. Na koniec zmiksuj sos blenderem. Spody posmaruj sosem pozostawiając czyste brzegi. Następnie posyp po całej powierzchni porwanym serem mozzarella.

Krok 5:

Pizzę piecz 5-8 minut, aż rant ciasta mocno się zarumieni. Po wyjęciu z pieca połóż plasterki szynki dojrzewającej, połówki pomidorków, posyp liśćmi rukoli.

 

Kluczowy element

Niezwykle istotny w przygotowywaniu pizzy jest oczywiście dobry przepis na ciasto i sos. Nie mniej istotne są dobre jakości składniki i bardzo wiele osób tym właśnie kwestiom poświęca całą swoją uwagę. „Mam dobry przepis i składniki, to wyjdzie dobra pizza”. Otóż nie koniecznie. Bardzo istotnym, być może kluczowym elementem jest temperatura i sposób pieczenia.

Najlepszy efekt

Standardowy piekarnik rozgrzewa się najczęściej do około 230°C. Natomiast standardowe piece do pizzy rozgrzewają się do 350°C, a szamotowe do pizzy neapolitańskiej do 480°C. Tak wysokie temperatury wynikają z tego, że pizzę powinno się piec bardzo szybko, góra kilka minut. Dłuższe pieczenia w niższej temperaturze wysusza ciasto i pozbawia składniki smaku. Co zatem zrobić aby uzyskać jak najlepszy efekt przy użyciu domowego piekarnika??

Rozwiązanie idealne

Po wielu próbach, testach mniej lub bardziej udanych znalazłem rozwiązanie idealne. Kamień do pizzy wykonany z granitu. Jak to możliwe, że tak prosty patent robi taką różnicę? Otóż granit, jeszcze lepiej niż szamot akumuluje ciepło, a podczas wypieku znakomicie i równomiernie je oddaje. Dzięki temu ciasto wychodzi wręcz rewelacyjne. Oprócz tego cały proces pieczenia ulega skróceniu do jedynie 5-8 minut.

Efekt jak z włoskiej pizzerii

Sposób jest rewelacyjnie prosty. Spód pizzy z ulubionymi składnikami kładziemy bezpośrednio na rozgrzanym do maksymalnej temperatury kamieniu i zamykamy drzwiczki, również rozgrzanego na maksa piekarnika. Dzięki temu ciasto dostaje od razu termicznego „kopa”, czas pieczenia się skraca a spód wychodzi chrupiący. Otrzymujemy efekt jak z włoskiej pizzerii. W zestawie oprócz kamienia otrzymujemy drewnianą łopatkę do pizzy. Dzięki niej bez wątpienia z łatwością położymy placek na kamieniu i wyjmiemy upieczony z piekarnika, bez zagrożenia poparzeniem.

Łatwość użytkowania

Dodatkowo istotne granit jest higieniczny, bez porów których mogą gromadzić się resztki i rozwijać bakterie. Łatwo go doczyścić ponieważ jest wypolerowany, dzięki temu ma gładką powierzchnię. Jest bardzo odporny na pęknięcia.

Jeżeli zastanawiacie się gdzie możne kupić ten cudowny kamień to podrzucam Wam link do sklepu TUTAJ. Polecam go każdemu miłośnikowi włoskiej kuchni. Jeżeli granitowa stolnica również przypadła Wam do gustu znajdziecie ją TUTAJ.

Dodatkowo wraz marką Artigiano przygotowaliśmy dla Was kod rabatowy JKuron upoważniający do 10% zniżki na kamienie do pizzy!!!

Przepis na pizzę jak z najlepszej włoskiej pizzerii już macie, link do sklepu również. Czas zacząć kuchenne zmagania 😊

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości piszcie komentarze. Trzymam rękę na pulsie i odpowiem na wszystkie niezwłocznie.

Po więcej przepisów na dania główne zapraszam >> TUTAJ <<

Bądź na bieżąco z moimi przepisami, zapraszam na Facebook i dołącz do mojej Grupy na FB!

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Pizza jest przepyszna!!!! Polecam z całego serca. Kolejnego dnia smakuje nawet lepiej niż zaraz po zrobieniu. ❤️

  2. Robię wszystko krok po kroku a z ciasta przy wyrabianiu wychodzi jedynie kamień który kończy w koszu już 3 raz

  3. Czy to dobrze, że w zaczynie zrobiły mi się kluski z mąki?

  4. Świetny przepis
    Polecam wszystkim!!!
    Pizza wychodzi idealna

  5. Witam.
    Planuję w weekend zrobić pizzę z Pana przepisu
    Czytając komentarze jestem nastawiona pozytywnie mam nadzieję, że mi wyjdzie
    Mam tylko jedno pytanko woda do drożdży ma być ciepłe, ale czy do ciasta również?

  6. Kuba genialny przepis jak wszystkie inne Twoje przepisy! Polecam a rukolą robi robotę!

  7. Po takiej ilosci drozdzy to tylko brzuch moze rozbolec. Prosze wybaczyc brak polskich znakow.

  8. Stosuję Pana przepis z lekkimi zmianami – ciasto potem idzie na kilka godzin do lodówki 🙂

    I zamiast kamienia jest taki specjalny piecyk do pizzy – szybciej się nagrzewa i piecze pizzę.

    Ale tak, to wszystko wychodzi doskonałe. Już nie zamawiam pizzy.

    Tylko jedno pytanie – mozzarella w kulce, czy w bloku, tarta tarką? 🙂

  9. Jak piec pizzę w piekarniku domowym? Bez kamienia? Góra dół? A może najpierw dół, a na koniec góra?

  10. Kamień do pizzy -w castoramie za 14 PLN płytka chodnikowa granitowa 30x30x2 (z jednej strony jest polerowana)
    Stolnica – też w casto 23zł 40x40x2
    Mam używam zdaja egzamin

  11. Hmmm…365 ml wody?
    Na 600 g mąki…
    Wszystkie komentarze pozytywne i bez wątpliwości że być może wody jest zbyt wiele.. Ja też z pełnym zaufaniem bazując na renomie autora…..no ale…..
    Ciasto oczywiście pięknie wyrasta 25g drożdży robi swoje….ale żeby uformować pizzę musiałam dosypać prawie całą resztę opakowania mąki wyrabiać….I znów…
    Czy ktoś też tak miał?

  12. Najlepsze ciasto na pizze jakie kiedykolwiek próbowałam! Od ponad roku robię domową pizzę tylko z tego przepisu! Domowni y uwielbiają, a goscie są zachwyceni, mówią, że w żadnej pizzerii takiej nie jedli . Dziekuję i naprawdę polecam!!!

  13. Witam, jak przenosi Pan pizzę ze stolnicy na gorący kamień w piekarniku

  14. kamień do pizzy warto umieścić najwyżej i wypiekać przy uruchomionej grzałce – dzięki czemu pizza będzie spieczona od góry

  15. Robiłam pierwszy raz według przepisu Jakuba. Trochę się załamałam bo nie wiedziałam czego się spodziewać. Byłam jednak miło zaskoczona bo ciasto jest super mięciutkie i fajnie się piecze ❣️

  16. Uwielbiam pizze a szczególnie te najprostszą na grubym chrupiącym cieśnie. Jeszcze samemu nigdy nie robiłem a widzę że warto zacząć. Dodam od siebie ciekawostkę i pizzy a mianowicie większość osób źle przelicza jaką się najbardziej opłaca kupić czy robić im większa tym zawsze wychodzi znacznie taniej. Czy taką własną można też zamrozić na później – no i czy surową czy już podpieczoną?

  17. Robiłem już inne pizze w domu, ale po wyprobowaniu tego przepisu na pewno go nie zmienie! Pizza wyszła po prostu idealna. Lepsza niż w niejednej pizzeri. Polecam każdemu.

  18. Idealny przepis na ekspresową pizzę! … nawet o 4 nad ranem pizza wychodzi przepyszota . Dziś piekłam ją już nasty raz i polecam przepis każdemu .

  19. Czy kupon zniżkowy na kamienie miał określoną datę ważności? Niestety nie działa…

  20. Dzień dobry, jeżeli nie mam kamienia do pizzy i chcialbym zrobic ją na blaszce to czy temperatura i czas pieczenia jest taki sam ?

  21. Od lat szukałam dobrego przepisu na pizzę. Myślałam, że znalazłam. A jednak się pomyliłam. Najlepsze ciasto na pizzę robiłam dzisiaj z Pana przepisu. Mięciutkie, delikatne. Od dziś numer jeden w mojej kuchni

  22. Wspaniałe ciasto najlepsze jakie jadłam. Mam pytanie czy z niego można upiec np bułki albo chleb? Pozdrawiam

  23. Pizza super tylko mam pytanie jak wygląda proporcja składników do zrobienia ciasta na jedną pizze czy wszystkie składniki pomniejszyć o połowę czy przykładowo rozczyn zrobić z takich gramatur jak podane a resztę potrzebna do wyrobienia zmniejszyć o pół?

  24. Super przepis na pizzę! Jutro z mężem mamy zamiar taką zrobić. Już mu powiedziałam, że ma kupić odpowiednie składniki i perełkę do popicia. Ale będzie wyżerka

  25. Witam, przepis świetny wielu znajomym go przesyłam z lekką przeróbką. Kiedyś zabrakło mi zwykłej mąki i postanowiłem użyć mąki krupczatki. Przypadkowy ekperyment okazał się strzałem w 10. Wszyscy są zachwyceni i przy próbie ze zwykłą mówią że krupczatka to hit

  26. Witam,
    Mąka 00 i kamień do pizzy są dość egzotyczne jak na moje miejsce zamieszkania więc użyłem uniwersalnej pszennej typ 550 i formy ceramicznej. Dodatkowo jak to mam w zwyczaju podlałem oliwą Z OLIWEK formę. I wyszło bardzo dobrze.

    Pozdrawiam

  27. Kolejny przepis rewelacja , ciasto do pizzy idealne , takie jak powinno być . Robiłam w wersji cienkiej i grubej i obydwa tak samo smaczne

  28. Jak dlugo nalezy grzac kamien w piekarniku zanim wrzucimy pizze? Czytalam ze dobre pol godz/godz to prawda?

  29. Dziękuję serdecznie za odpowiedź 🙂
    Miałam dylemat już dawno, który kupić ale dzięki Panu już wiem 🙂
    Pozdrawiam

  30. Dzień dobry!
    Pizzę można również piec na kamieniu szamotowym,czy testował Pan ten kamień?

  31. A czy pizze mozna upiec na zwykłej blaszce i jako czas pieczenia i temperatura

Sprawdź również