X

Czego szukasz?

Przepis
Dania głównePotrawy z ziemniaków

Pierogi z tartymi ziemniakami 

Natrafiłem na te pierogi jakiś czas temu. Niedawno przypomniałem sobie o nich na festiwalu potraw z ziemniaka. Pierogi z tartymi ziemniakami chodziły za mną i chodziły… i się dochodziły. Podczas szukania odpowiedniego przepisu natrafiłem na informację, że w niektórych rejonach polski potrawa ta nazywana jest Pierogi Bociany.

Pierogi z tartymi ziemniakami 

Ciasto:

  • 3 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka soli
  • 50 g masła
  • 1 żółtko
  • 2 jajka
  • 100-150 ml gorącej wody

Farsz:

  • 1 kg ziemniaków
  • 2 cebule
  • 150 g boczku wędzonego
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Krok 1:

Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce najlepiej o drobnych oczkach.

Krok 2:

Na patelni podsmaż boczek pokrojony w niewielkie paski. Kiedy się zrumieni dodaj cebulę pokrojoną w kostkę. Smaż jeszcze kilka minut aż cebula zmięknie i nabierze złotego koloru. Następnie dodaj ziemniaki, zasmażaj całość aż odparuje nadmiar wody i ziemniaki zmiękną, około 10 minut. Na koniec farsz dopraw do smaku solą i pieprzem. Odstaw do wystygnięcia.

Krok 3:

Jeśli wyrabiasz ciasto ręcznie. 3 szklanki mąki wysyp na stolnicę. Dodaj sól. Dodaj 50 g masła i wymieszaj je z mąką. Następnie dodaj dwa jajka i jedno żółtko. Zmieszaj składniki. W kolejnym kroku dodaj stopniowo gorącą wodę i wyrabiaj ciasto na idealnie gładką masę. Gotowe ciasto na pierogi powinno idealnie odklejać się od dłoni i przede wszystkim być gładkie i miękkie. Tak przygotowane ciasto owiń folią i odstaw na 15 minut.

Krok 4:

Rozwałkuj placek o grubości kilku milimetrów. Za pomocą szklanki wycinaj krążki. nakładaj farsz ziemniaczany i formuj pierogi. Ugotuj w osolonym wrzątku, gdy wypłyną na powierzchnię gotuj jeszcze około 3 minuty.Najlepiej smakują jednak podsmażone z okrasą z cebulki lub z boczku i cebulki.

Nietypowy farsz

Nie jest to najpopularniejszy rodzaj pierogów. Wiadomo rządzą takie pierogi np. z mięsem, ruskie, z kapustą i grzybami czy na słodko z serem. Przepisy na przeróżne i podobnie smaczne pierogi z naszej strony znajdziecie TU (link) Ale pierogi z tartymi ziemniakami zasługują na wyróżnienie i popularyzację bo smakują wyśmienicie. Mają różne nazwy zależnie od regionu np. „Podlaskie”, „oszukańce” czy „bociany”. Niezależnie od nazwy łączy je nietypowy farsz z tartych surowych ziemniaków, zasmażanych na patelni z boczkiem i cebulą. Najbliżej im pewnie do ruskich ale to jednak zupełnie inna historia.Co za zbieg okolicznościPostanowiliśmy je przygotować w trakcie wizyty u Mamy Bogusi na Mazurach. Ona także znała takie pierogi, pod nazwą „oszukańce”. Wyszły rewelacyjne, dlatego dzielimy się przepisem. O dziwo następnego dnia przeczytałem u znajomej na FB, że w nowo wydanej książce (link) Joanna Jakubiuk podaje przepis na bardzo podobne pierogi z farszem ze smażonych tartych ziemniaków. Co za zbieg okoliczności 😉 Oczywiście książkę polecam z całego serca.Dlatego jeżeli znudziły Wam się tradycyjne pierogi, polecam Pierogi z tartymi ziemniakami. Też tradycyjne ale z powiewem świeżości.

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Uwielbiam je! Od kilku lat wracam do tego przepisu. Moja rodzina przepada za nimi. Dziękuję za wspaniały pomysł na obiad.

  2. Witam!
    Czy ziemniaki po strakowaniu trzeba odcisnac z wody? No i ciasto na pierogi z tego przepisu jest ciastem uniwesalnym wiem mozna je uzyc do innego nadzienia?

    Pozdrawiam,
    Jakub

  3. Uwielbiam te pierogi,robiła jemoja mama i mówiła,że to pierogi Podlaskiej biedoty…mam 72 lata i często je lepiej,są przepyszne..

  4. Ten przepis znam, robiłam niejeden raz i za każdym razem nie mogę najeść się tego farszu, więc zanim ulepię pierogi połowy farszu już nie ma:-) W moim rodzinnym domu (pomorskie) nie było tradycji pierogów ale od czasu do czasu, tak od wielkiego dzwonu, były kluski żelazne – też z surowych ,tartych ziemniaków. Po ugotowaniu nakładało się na nie boczek przysmażony z cebulką. Polecam, przepyszne!

  5. U nas nazywają się pierogi z trociną . Moje ulubione . Polecam .

  6. Nigdy takich nie jadłam a chyba szkoda… Zrobiło mi się smakowicie, więc na pewno je zrobię.
    Czy można je zamrozić ?

  7. Uwielbiam te pierogi. Znam je pod nazwą 'zaguby’. Moja babcia je robiła i to był sprawdzony sposób żeby mnie tam ściągnąć nawet wtedy gdy byłam za bardzo zapracowana. Kiedyś spróbowałam zrobić z pamięci jak podpatrywałam babcie za dzieciaka ale mi nie wyszły. Dziękuję za przepis, dziś na pewno wyjdą. Polecam wszystkim i pozdrawiam babcie które pamiętają jak kiedyś robiły swoim dziecią i wnuką..moim zdaniem to są najlepsze pierogi że wszystkich jakie mogą być. Palce lizac

  8. Od jakiegoś czasu za mną też chodziły pierogi. Z resztą ja jestem wielkim fanem tego dania z prawie każdym nadzieniem. Jednak ta propozycja była dla mnie nowością i inspiracją. Ciasto na pierogi jest rewelacyjne, a nadzienie przepyszne. Myślę, że to dobra alternatywa dla dobrze wszystkim znanych pierogów ruskich. Warto spróbować. Polecam serdecznie ten przepis 🙂

  9. Moja mama robila podobnie gotowala ziemniaki cebulka boczek kielbasa doprawila i sa najlepsze na swiecie tzn byly

  10. Robię je już od 10 lat sama na nie wpadłam a okazało się że nie tylko ja są mega

    • Dziękuję za przypomnienie tego przepisu.Moja babcia pochodziła z Podlasia i takie robiła … niestety nie zdążyłam wziąć na nie przepisu od mamy….
      Już jakiś czas za mną „chodzą”. Są pyszne.

Sprawdź również