26 lutego 2021|Kulinaria
O tym, że ryby są zdrowe i należy je regularnie jeść, słyszymy już od dziecka. Czasem jednak zapał do jedzenia ryb może nieco ostudzić ilość ości z jakimi trzeba się przy tym uporać. Rodzi się więc pytanie – które ryby nie mają ości? Czy w ogóle takie istnieją? Prawda jest taka, że w zasadzie nie ma ryby, która nie ma ości wcale. Na szczęście niektóre gatunki ryb mają ich zdecydowanie mniej niż inne, co pozwala na wygodniejsze i bezpieczniejsze jedzenie tego zdrowego mięsa.
Które ryby nie mają ości? Sprawdź co warto o nich wiedzieć.
Ryby słodkowodne – ości
Ryby słodkowodne z reguły są mniej tłuste niż ryby morskie. Mimo to mają wiele ważnych mikroelementów i witamin, więc z pewnością warto uczynić je stałym gościem w swojej kuchni. Ich delikatny smak potrafi sprawić prawdziwą przyjemność podniebieniu. A które z nich mają najmniej ości?
Sum europejski
Liderem zdecydowanie będzie tu sum. >Sum europejski<— prawie w ogóle nie ma ości. Jest to ryba średnio tłusta, bogata w alaninę i walinę, wspierające pracę układu nerwowego i immunologicznego oraz lizynę i leucynę, wspierające układ mięśniowo-szkieletowy. Prócz tego, dostarcza witaminę D3 i witaminy z grupy B. Do tego nie trzeba jej skrobać przed przyrządzeniem, bo nie posiada łuski.
Amur biały
—>Amur biały<— należy do ryb karpiowatych. Ma białe mięso, soczyste, jędrne i bardzo delikatne w smaku. Jest chudsze niż mięso karpia. Amur nie ma drobnych, kłopotliwych do wybierania ości. Posiada ości grube i twarde, które łatwo jest oddzielić od mięsa. To ryba, która doskonale smakuje pieczona lub duszona.
Jesiotr
Królewska ryba, czyli —>jesiotr<— również posiada niewiele ości, które do tego bezproblemowo oddziela się od mięsa. Ma też mnóstwo cennych mikroelementów. Zawiera między innymi fosfor, potas i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz dużą ilość witaminy D, B3 i B12. Do tego fantastycznie smakuje. Jest rybą stosunkowo tłustą, co w procesie wędzenia jest bardzo pożądane. Dzięki temu, że polędwica z jesiotra kompletnie nie posiada ości, jedząc ją w postaci wędzonej można cieszyć się smakiem tej ryby, bez żadnych przeszkód.
Pstrąg tęczowy
Również —>pstrąg tęczowy<— ma niewiele ości łatwo dających się oddzielić od mięsa. Ta ryba to także świetne źródło pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka. Ma przy tym niewiele kalorii, a zawiera dużo fosforu, selenu, wapnia, magnezu, żelaza i potasu.
Szczupak
Nieco więcej ości ma —>szczupak<—. Mimo to, stosunkowo łatwo można je usunąć. Naprawdę warto się zdobyć na ten niewielki wysiłek, bo mięso szczupaka dostarcza witamin B1 oraz takich składników mineralnych jak fosfor, potas i magnez, a do tego jest bardzo smaczne.
Karp
—>Karp<— ma sporo ości, ale i o tym pomyśleli producenci ryb. Obecnie, z myślą o klientach, dzięki specjalnym urządzeniom nacina się filety ryb słodkowodnych w taki sposób, by po obróbce termicznej ości były niewyczuwalne. Warto wspomnieć, że karp zawiera dużo pełnowartościowego białka, witaminy A i D oraz witaminy z grupy B. Jest też źródłem fosforu i potasu.
Tołpyga pstra
Dość dużo ości ma —>tołpyga pstra<—. Żeby stały się niewyczuwalne, należy ponacinać jej filety przed obróbką termiczną. Po tołpygę warto sięgać ze względu na wysoką zawartość żelaza, wapnia i selenu oraz witamin z grupy B. A pieczona z warzywami albo zapiekana w ziołach smakuje obłędnie.
Ryby morskie – ości
Do ryb morskich, które mają niewiele ości zaliczają się dorsz, łosoś, tuńczyk oraz makrela. Wszystkie one są bogate w – jakże ważne dla naszego zdrowia – kwasy tłuszczowe Omega-3.
Dorsz, Łosoś, Tuńczyk, Makrela
—>Dorsz<— dostarcza też witaminy A i D oraz jod i niacynę. —>Łosoś<— również stanowi bogate źródło witaminy D oraz witamin z grupy B (B6 i B12). Prócz tego zawiera znaczne ilości selenu, fosforu i magnezu. —>Tuńczyk<— charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysoką zawartością witamin B1, B3 i B6. Zawiera też selen, magnez, fosfor i potas. Natomiast —>makrela<— dostarcza ogromną ilość zbawiennych kwasów jedno- i wielonienasyconych, witaminy B12 oraz selenu i fosforu.
W zrównoważonej diecie powinno się znaleźć sporo miejsca zarówno dla ryb morskich, jak i słodkowodnych. Są nie tylko wartościowe, ale też bardzo smaczne. A jeśli nie chcecie bawić się z filetowaniem, zawsze możecie kupić gotowe filety lub steki rybne. Warto tylko pamiętać, żeby kupować ryby świeże i zdrowe, pochodzące ze sprawdzonych hodowli. Tylko takie z pewnością wyjdą Wam na zdrowie.
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w wyborze ryby na pyszny obiad. Ale to nie koniec naszych rybnych ciekawostek. W kolejnym wpisie jeszcze bardziej wgryziemy się w temat wartości odżywczych ryb na naszych talerzach. Do kolejnego razu!
jesteś ciekaw jak smakują ryby bez ości? Odwiedź sklep internetowy smolinfish.store.
Jeśli szukasz przepisów na przepyszne dania rybne zapraszam >>TUTAJ<<
12 grudnia 2020|Porady dietetyczne
Jak spróbować wszystkich 12 potraw wigilijnych, nie przejadając się?
Jak spróbować wszystkich 12 potraw wigilijnych, nie przejadając się? Cały rok czekamy na te kilka dni… 12 potraw wigilijnych, pachnąca …
Czytaj dalej „Jak spróbować wszystkich 12 potraw wigilijnych, nie przejadając się?”
Przejdź do wpisu18 listopada 2016|Kulinaria
Zastanów się czego nie musisz robić – przepis na mistrzowskie szparagi
Zastanów się czego nie musisz robić – przepis na mistrzowskie szparagi Korzystając z trwającego sezonu na szparagi odwiedziłem gospodarstwo ekologiczne …
Czytaj dalej „Zastanów się czego nie musisz robić – przepis na mistrzowskie szparagi”
Przejdź do wpisu3 czerwca 2022|Testy/Recenzje
Weber Genesis – Grill nowej generacji
Weber Genesis II to prosty i intuicyjny grill gazowy, który na dobre zmieni wasze postrzeganie grillowania. A gdy już opanujecie …
Czytaj dalej „Weber Genesis – Grill nowej generacji”
Przejdź do wpisu