X

Czego szukasz?

Jakie właściwości ma ashwagandha
25 października 2024|Porady dietetyczne

Artykuł sponsorowany

Ashwagandha jest znana w Polsce również jako witania ospała. Wspomniana roślina ma postać niewielkiego krzewu, który gromadzi cenne substancje w korzeniu. Ajurweda od wieków korzysta z jej dobroczynnych właściwości w sposób intuicyjny. Dziś wiemy, że ashwagandha wspiera zdrowie i samopoczucie człowieka w różnych obszarach, co potwierdzają wyniki badań naukowych. Zalicza się ją także do adaptogenów. Kiedy warto suplementować witanię ospałą?

Adaptogeny – co warto o nich wiedzieć?

Adaptogeny to nietoksyczne zioła, które nie powodują uzależnienia i odurzenia. Słyną zaś z tego, że pomagają człowiekowi lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Działają nieswoiście i holistycznie na organizm. Mogą przyczyniać się do odzyskania homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi. Przypuszcza się, że ashwagandha wykształciła właściwości adaptogenne, rosnąc w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie panuje susza. Niska dostępność wody wywołuje silny stres fizjologiczny, który prowadzi do wzrostu stężenia wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkodzenia struktur komórkowych. Witania ospała nauczyła się temu zapobiegać, wytwarzając cenne substancje o właściwościach antyoksydacyjnych.

Początkowo adaptogeny, w tym ashwagandhę, suplementowali kierowcy ciężarówek i pracownicy kopalń. Wspomniane zioła miały poprawiać wytrzymałość ich organizmu. Z czasem włączono je do diety zawodowych sportowców startujących na olimpiadzie. Podawano je również astronautom podczas misji okołoziemskich. 

Ashwagandha – nieocenione wsparcie w sytuacjach stresowych

Ashwagandha cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem w krajach zachodnich, ponieważ pomaga lepiej tolerować stres. Dziś wiele osób nie radzi sobie z tym mechanizmem obronnym, który ukształtował się w procesie ewolucji. Życie naszych przodków było zagrożone każdego dnia. Polowali oni bowiem na dzikie zwierzęta. Gdy dostrzegali niepokojący sygnał, ich ciało migdałowate automatycznie wysyłało sygnał do podwzgórza, które z kolei stymulowało nadnercza do produkcji hormonów stresu. Adrenalina, noradrenalina i kortyzol mają do odegrania ważną rolę. Uruchamiają rezerwy glukozy, zwiększają wymianę gazową i przepływ krwi do mięśni szkieletowych. W rezultacie możemy podjąć walkę lub ucieczkę.

Nasi przodkowie biegli bardzo szybko, aby oddalić się od drapieżnika. Gdy mu umknęli, następowała relaksacja. Poziom hormonów stresu stopniowo opadał, nie zakłócając przy tym prawidłowych funkcji ustroju. 

Dziś zamartwiamy się różnymi sprawami. Np. obawiamy się oblanego egzaminu, utraty pracy, rozstania z partnerem czy krytycznej oceny naszej osoby. Gdy snujemy czarne scenariusze, ich wizja stanowi sygnał dla mózgu, że pora uruchomić dawną strategię ewolucyjną. Niestety, nawet wyobrażone niebezpieczeństwo skutkuje wyrzutem hormonów stresu. Kiedy kortyzol utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas, zakłóca procesy fizjologiczne. Odbija się to niekorzystnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Witania ospała – naturalny sposób na zdrowy sen

Podwyższony kortyzol wyostrza zmysły, abyśmy mogli w porę stawić czoła zagrożeniu. W związku z tym utrudnia zasypianie. Tymczasem podczas nocnego wypoczynku organizm usuwa toksyny, zwalcza patogeny, porządkuje nowe informacje i regeneruje tkanki. Ashwagandha słynie z właściwości wyciszających i tonizujących, dlatego zaleca się jej stosowanie przy zaburzeniach snu.

Wpływ ashwagandhy na funkcje poznawcze

Sprawna pamięć i dobra koncentracja pozwalają nam dobrze wykonywać swoją pracę. Niestety, coraz częściej nie potrafimy się na niej skupić i popełniamy wiele błędów z powodu roztargnienia. Poza tym coraz trudniej przyswajamy nowe wiadomości i integrujemy je z wcześniej zdobytą wiedzą. Wynika to ze stresu informacyjnego, którego doświadczamy każdego dnia. Nadmiar bodźców przeciąża nasz układ nerwowy. W związku z tym studentom i pracownikom umysłowym rekomenduje się przyjmowanie ashwagandhy. Wykazano bowiem, że witania ospała wspiera funkcje poznawcze, w tym pamięć i koncentrację.

Witania ospała w diecie sportowców

Ashwagandha jest polecana sportowcom, gdyż poprawia wytrzymałość ich organizmu. Pomaga tym samym osiągać lepsze wyniki w zawodach i lepiej tolerować stres towarzyszący intensywnym treningom.

Udostępnij!

Sprawdź również
18 listopada 2016|Kulinaria

Zakup wina dla początkujących

Zakup wina dla początkujących Co ja kupuje? Średniej wielkości sklep może posiadać w ofercie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset różnych butelek wina …

Przejdź do wpisu
Pozwólcie dzieciom gotować
7 września 2017|Kulinaria

Pozwólcie dzieciom gotować!

Nie wyganiajcie waszych pociech z kuchni. Gotowanie to najprostszy sposób by nauczyć je przydatnych w życiu umiejętności.

Przejdź do wpisu
18 listopada 2016|Kulinaria

Na Świętego Marcina najlepsza gęsina!

Na Świętego Marcina najlepsza gęsina! Tej jesieni minął rok odkąd rozpocząłem swoje kulinarne wyprawy w poszukiwaniu pasjonatów kuchni oraz tradycyjnych …

Przejdź do wpisu