X

Czego szukasz?

ryby na wigilię karp
12 grudnia 2021|Kulinaria

Wigilia w Polsce upływa od lat pod znakiem ryb. Na Wigilię jemy przeróżnie; gustujemy w rybach zarówno słodkowodnych, ale coraz częściej na nasze stoły trafiają ryby morskie. W każdym razie jedno od lat pozostaje niezmienne – Polki i Polacy na Wigilię uwielbiają ryby. Polska Wigilia jest postna, zatem bezmięsna. W polskim, tradycyjnym ujęciu jej istotnym elementem są ryby, a w tej liczbie przede wszystkim karp i śledź. Nowoczesna Pani/Pan domu sięga obecnie także po pstrąga i łososia, czasem dorsza. Odwieczny problem ości w karpiu to już przeszłość, jako że w obrocie są powszechnie dostępne filety ości pozbawione. Jaką więc wybrać na swój świąteczny talerz? Razem ze Smolin Fish postaramy się Ci dzisiaj w tym wyborze pomóc.

 

Ryby na Wigilię? 5 tradycyjnych i bardziej nowoczesnych propozycji.

 

Karp i śledź – ryby na Wigilię

Tradycja przyrządzania karpia i śledzia w okresach postu – nie tylko zatem w Wigilię – sięga wieków średnich, stąd też przepisy na ich przygotowanie to kapsuły czasu, w których zawarto kulinarne dziedzictwo wieków. Przepisy te mają sędziwy rodowód i opierają się na prostych rozwiązaniach i niewielkim udziale dodatków, szczególnie tych kolonialnych – wówczas niedostępnych.

Zobacz jak wygląda filet z karpia bez ości -> filet z karpia bez ości

Karp to ryba stosunkowo tłusta, zatem najlepiej sięgnąć po świeży surowiec, nie zaś mrożony. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karpia zamrozić i z powodzeniem użyć w swojej potrawie. W Wigilię pojawia się na stole w dwóch zasadniczych odsłonach: jako smażone w bułce dzwonko lub filet na maśle, podawany z chlebem i chrzanem oraz klasyczny karp galarecie w wytrawnej szarej zalewie z cebulą krojoną w paski. Obie potrawy mają niezliczoną liczbę wariantów, lecz tylko dwie powyższe korzystają z przymiotu klasycznych.

Karp – ryba typowo wigilijna – wbrew rozczarowującej ignorancją propagandzie, gościł na wigilijnych stołach Rzeczypospolitej od setek lat, a ponieważ jego mięso jest najlepsze zimą, stanowił naturalny bożonarodzeniowy wybór kulinarny, obok równie tradycyjnych w polskiej kuchni linów, złotych karasi lub też szczupaków.

Tutaj znajdziesz przepis na fantastycznego fileta z karpia -> smażony filet z karpia

Śledź – w oleju, a może w śmietanie?

Śledź na śródlądziu z przyczyn technicznych w formie ryby świeżej nigdy nie był dostępny. Poddawany był zatem przez rybaków morskich obróbce loco burta jako ryba solona w beczkach i jego legenda wyrosła właśnie w beczkach. W tym przypadku właściwie istnieją tylko dwa prawdziwie klasyczne przepisy. Jest to śledź postny moczony w lodowatej wodzie w celu eliminacji nadmiaru soli oraz śledź w oleju. Wszystkie inne to pochodne, zaś ich wspólnym mianownikiem jest cebulka we wszelkich możliwych postaciach. Śledź w dzień Wigilii to potrawa raczej śniadaniowa, podawana z pieczonymi ziemniakami i kiszoną kapustą. >Tutaj< znajdziesz przepis na śledzia na trzy sposoby.

Łosoś i pstrąg – ryby na Wigilię

Łosoś i pstrąg są cenione w kuchni ze względu na wszechstronność w użytkowaniu oraz niewielką ilość ości, a ściślej ich niewielkie rozmiary, które nie dekoncentrują w czasie konsumpcji. Ryby te to prawdziwy ocean możliwości i trudno wskazać konkretne przepisy bazowe. Zawsze doskonale komponują się z cytrusami, koperkiem i masłem klarowanym, dlatego mogą świetnie pasować do różnorodnego, wigilijnego menu. Cudownie smakują wędzone, duszone, pieczone, smażone a nawet w formule surowego tatara z kaparami. Na wigilijnych stołach zagościły wraz z nadejściem epoki akwakultury intensywnej w sadzach morskich i śródlądowych.

Tutaj znajdziesz przepis na pstrąga w orientalnych przyprawach -> pstrąg w przyprawach

Dorsz na wigilię – delikatny i zdrowy

Dorsze to ryby o mięsie nadzwyczaj chudym i białym, kojarzone słusznie z krótką obróbką termiczną w towarzystwie minimalnej ilości przypraw. Żyją głęboko w chłodnych wodach morskich. Poddane przez całe życie wysokiemu ciśnieniu wody mają ciała, jak wskazuje nazwa systematyczna ich rodziny wątłuszowate. Dorsz to danie ściśle dietetyczne, już nie tylko postne. Doświadczony gastronom serwuje go z reguły na palecie warzyw, na ciepło. Ze względu na niezwykłą, segmentową strukturę i teksturę mięsa smakuje doskonale na zimno, często ukryty pod handlową nazwą ryby po grecku.

Miłośnicy ekologii wiedzą o usługach pro środowiskowych świadczonych przez tradycyjne hodowle karpia, który w tym kontekście jest rybą o znaczeniu strategicznym dla zachowania bilansu wodnego w Polsce. Stawy karpiowe to idealne środowisko życia licznej ichtiofauny, awifauny oraz innych zwierząt, w tym wielkich ssaków.

Na koniec pamiętaj: post pisces vinum misces!*

*Po rybie pij wino!

W internetowym sklepie rybnym Smolin Fish masz 5% rabatu na swoje zakupy wpisując kod: gotujzkuroniem

Produkty Smolin Fish znajdziesz klikając >tutaj<

Smacznego i Wesołych Świąt!

Udostępnij!

Sprawdź również
18 listopada 2016|Kulinaria

Kociołkowe gotowanie na wolnym ogniu

Kociołkowe gotowanie na wolnym ogniu Długi czerwcowy weekend był dla mnie idealną okazją do spotkania przy ognisku z przyjaciółmi i …

Przejdź do wpisu
18 listopada 2016|Kulinaria

Praca kucharza od kuchni

Praca kucharza od kuchni Z dotychczasowych materiałów opublikowanych na stronie mogłoby wynikać, że zajmuje się głównie kulinarnymi wyprawami i odkrywaniem …

Przejdź do wpisu
Smak kaszubskiej wsi
18 listopada 2016|Kulinaria

Smak kaszubskiej wsi

Smak kaszubskiej wsi Nowocześnie, smacznie i ekologicznie – tak wygląda Kaszubska wieś, którą z całego serca pokochałem.   Dobry chleb …

Przejdź do wpisu