Boże NarodzenieDania główneDziczyzna
Pieczeń z dzika faszerowana Macieja Kuronia
Lubicie dziczyznę? Mieliście kiedyś okazję spróbować? Ja bardzo lubię, ale przyznam, że bardzo rzadko robię. Najlepszą dziczyznę robił mój tata. Pieczeń z dzika faszerowana to bez wątpienia jego świetny przepis na dzika. Koniecznie spróbujcie i dajcie znać jak Was smakowała w komentarzu.
Pieczeń z dzika faszerowana
Składniki:
- około 3 kg szynki z dzika
- 6 ząbków czosnku
- 2 kromki razowego chleba (bez skórki)
- natka pietruszki
- 2 jajka
- suszone zioła: majeranek, tymianek, rozmaryn, jałowiec, sól, pieprz
- ewentualnie olej np. rzepakowy
Do peklowania (na 1 1 wody)
- 10 dag mieszanki peklującej
- pół łyżeczki cukru np. trzcinowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 cebule pokrojone w ćwiartki
- 3 goździki
- 10 jagód jałowca
- 1 liść laurowy
- 10 ziaren pieprzu np. czarnego
- 4 ziarna ziela angielskiego
- po pół łyżeczki tymianku, rozmarynu, estragonu i gorczycy
Przygotowanie:
Krok 1:
Mięso ostrożnie natnij (nie do końca!), a następnie uformuj w prostokątny plaster, delikatnie rozbij dłonią lub zwilżonym drewnianym tłuczkiem. Resztki odkrojonego mięsa odstaw do lodówki.
Krok 2:
Po drugie mieszankę peklującą podziel na dwie równe części. Następnie jedną częścią i posiekanym czosnkiem natrzyj mięso. Drugą część oraz pozostałe składniki zalewy zagotuj razem i ostudź.
Krok 3:
Po trzecie mięso pekluj w kamionkowym lub szklanym naczyniu. Zalej, przykryj deską lub talerzem, następnie przyciśnij. Przekładaj mięso co 12 godzin na drugą stronę. Trzymaj w zalewie 24 godziny na każde 0,5 kg wagi.
Krok 4:
Resztki mięsa zmiel w maszynce do mięsa z razowym chlebem, dodaj posiekaną natkę pietruszki, posiekany czosnek, przyprawy i jaja. Wyrób farsz. Mięso wyjmij z zalewy i dokładnie osusz. Nałóż farsz, zwiń i obwiąż mięso nicią. Jeśli szynka jest chuda, możemy natrzyj ją olejem.
Krok 5:
Mięso wstaw do piekarnika nagrzanego do 230°C. Po upływie pół godziny zmniejsz temperaturę do 180°C i piecz dalej, licząc po 30 minut na każdy kilogram wagi, często podlewaj powstałym sosem.
Możesz podawać na ciepło z borówkami albo na zimno z sosem chrzanowym, wymieszanym pół na pół z konfiturami z czarnych porzeczek i mocno przyprawionym solą i pieprzem.
Jeżeli szukasz obiadowych inspiracji, znajdziesz je >> TUTAJ<<
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami to zapraszam na Instagram.