Dania główneDziczyzna
Przepiórki po myśliwsku faszerowane kaszą gryczaną Macieja Kuronia
Przepiórki po myśliwsku faszerowane kaszą gryczaną to fantastyczny przepis na te małe ptaki. Nie wiem czy mieliście okazję już jeść przepiórki, ale jeśli będzie mieć sposobność gdzieś je kupić to skorzystajcie z niej. Przygotujcie je w domu, warto spróbować. Myślę, że danie zasmakuje całej Waszej rodzinie.
Przepiórki po myśliwsku faszerowane kaszą gryczaną Macieja Kuronia
Składniki:
- 4- 8 przepiórek (np. po 2 na osobę)
- 250 ml esencjonalnego wywaru np. drobiowego
- 100 g kaszy gryczanej
- 50 g pieczarek
- 2 cebule
- 4 cebulki dymki
- 1 pęczek natki pietruszki
- 250 ml czerwonego wytrawnego wina
- 250 ml śmietany
- sok z 1 cytryny
- skórka otarta z 1 cytryny
- 1 łyżka świeżego lub np. łyżeczka suszonego estragonu
- 1 łyżka oleju
- 100 g masła
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Krok 1:
Roztop masło w rondelku i odstaw. Przygotuj mieszankę z drobno posiekanej cebuli, natki pietruszki, estragonu, skórki z cytryny oraz soli i pieprzu.
Krok 2:
Sprawione przepiórki posmaruj roztopionym masłem z wierzchu i w środku. Następnie obtacz w przygotowanej mieszance i nacieraj nią przepiórki w środku.
Krok 3:
Pozostałe masło wlej do brytfanny i połóż w niej przepiórki na grzbietach. Wstaw do nagrzanego do 220° piekarnika. Piecz około 35 minut, często polewając sosem z pieczenia.
Krok 4:
W tym czasie kaszę gryczaną ugotuj na półtwardo, około 10 minut. Przecedź. Na patelni rozgrzej olej i wrzuć obrane, umyte i pokrojone w plasterki dymki oraz pieczarki. Posyp solą i pieprzem, smaż aż do zeszklenia. Dodaj ugotowaną kaszę, następnie dokładnie wymieszaj i odstaw, żeby przestygła.
Krok 5:
Przepiórki wyjmij z brytfanny, nafaszeruj kaszą. Na każdej przepiórce ułóż kilka wiórków masła i w odpowiednim naczyniu wstaw na 10 minut do nagrzanego piekarnika.
Krok 6:
W tym czasie przygotowuj sos. Do sosu z pieczenia dodaj wywar np. drobiowy i wino. Odparowuj na mocnym ogniu do połowy objętości. Dodaj śmietanę, dokładnie wymieszaj i przypraw solą i pieprzem, pilnując, żeby sos już się nie zagotował. Podawaj np. w sosjerce.
Znakomitym dodatkiem do tak przygotowanych przepiórek są konfitury z dzikiej róży. Polecam również żurawiny lub np. borówki. Ponieważ przepiórki w Polsce są pod całoroczną ochroną, musimy udać się po nie do sklepu. Na szczęście mięso hodowlanych przepiórek niewiele różni się w smaku od dziko żyjących.
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami to zapraszam na Facebook i Instagram.
Więcej pysznych, mięsnych inspiracji znajdziesz >> TUTAJ <<