Boże NarodzeniePrzekąski na zimnoWielkanocWieprzowina
Pasztet klasyczny – sprawdzony rodzinny przepis!
Witajcie na moim blogu kulinarnym! Dziś podzielę się z Wami bez wątpienia najlepszym i sprawdzonym rodzinym przepisem na klasyczny pasztet. To danie, które nie tylko z pewnością smakuje wybornie, ale także przywołuje wspomnienia z rodzinnych uroczystości. Pokażę Wam krok po kroku jak przygotować ten pasztet, a Wy odkryjcie, jak łatwo można przygotować tą aromatyczną przekąskę w domowym zaciszu. Gotowi na kulinarną przygodę? Zapraszam do lektury!
PASZTET KLASYCZNY
Oto klasyczny przepis na rodzinny pasztet:
Składniki:
- 700 g mięsa wieprzowego np. łopatki wieprzowej
- 400 g surowego boczku
- 200 g wątróbki np. drobiowej
- 1 marchewka
- 1/8 selera
- 1 mała pietruszka
- 300 g cebuli
- 5 ząbków czosnku
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
- 1,5 łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki pieprzu
- 3 jajka
- 2 łyżki masła
- masło i bułka tarta do formy
Pasztet klasyczny
Sposób przygotowania:
Krok 1:
Mięso wieprzowe pokrój na mniejsze kawałki. Najlepiej takie ok 4 cm na 4 cm. Pokrojone mięso (łopatka i boczek) włóż do garnka, dodaj marchewkę (2 szt), seler (1/4 sztuki), 1 pietruszka (1 szt), dodaj ziele angielskie (5 szt), liść laurowy (3 szt). Całość gotuj ok 90 minut na średnim ogniu, aż do miękkości mięsa. Gdy zacznie się pienić zbierz szumowiny i gotuj dalej. Po tym czasie mięso i warzywa wyjmij z wody i odstaw do wystygnięcia.
Krok 2:
Na patelni rozgrzej masło i podsmaż cebulę pokrojoną w półplasterki do momentu, gdy stanie się miękka i ciemnozłota. Po tym czasie dodaj czosnek pokrojony w plasterki, gdy zmięknie dodaj wątróbkę i smaż pod przykryciem po kilka minut z każdej strony.
Krok 3:
Wystudzone ugotowane mięso z warzywami oraz wątróbkę z cebulą i czosnkiem włóż do dużej miski, dodaj gałkę muszkatołową (1 łyżeczka), sól (1,5 łyżeczki), pieprz (¼ łyżeczki), jajka (3 szt.) i miksuj blenderem do uzyskania gładkiej masy.
Krok 4:
Zmiksowaną na gładko masę przełóż do aluminiowych blaszek lub do formy keksowej, posmarowanej miękkim masłem i obsypanych bułką tartą. Wierzch wygładź wierzchem łyżki. Piecz w temperaturze 180°C przez 35-40 minut „góra-dół”.
Pasztet gotowy! Teraz możesz cieszyć się klasycznym pasztetem, który z pewnością zasmakuje całej rodzinie. Smacznego!
Pasztet klasyczny
Podsumowując mam nadzieję, że pasztet wyszedł obłędny! Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi moimi i Jakuba przepisami to zapraszam na Facebook i Instagram.
Więcej inspiracji z pewnością znajdziesz >> TUTAJ <<