Dania główneWieprzowina
Kotlety mielone panierowane w grzankach. Przepis krok po kroku.
Kotlety mielone panierowane w grzankach. Przepis krok po kroku.
Są w kuchni polskiej żelazne klasyki: rosół, z rosołu pomidorowa, schabowy, bigos itd. A większość z tych klasyków można przygotować z tak zwanym „twistem”, czyli odrobinę inaczej. Doskonałym przykładem są kotlety mielone panierowane w grzankach. Niby to samo, ale ta drobna różnica robi robotę 😊
Składniki:
- 500 g mielonego mięsa wieprzowego np. z szynki lub łopatki
- 1 duża cebula
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 4 kromki czerstwego jasnego pieczywa
- 1 jajko
- 1 łyżeczka musztardy np. sarepskiej
- 2 łyżeczki majonezu
- 2-3 łyżki bułki tartej + trochę do obtoczenia
- sól, pieprz czarny mielony
- olej roślinny do smażenia np. rzepakowego
Przygotowanie:
Krok 1:
Cebulę pokrój w kostkę. Podsmaż na oleju do uzyskania ładnego złotego koloru, następnie odstaw do przestudzenia. Tosty pokrój w cienkie paseczki.
Krok 2:
Mięso mielone wymieszaj z podsmażoną ostudzoną cebulą, jajkiem, musztardą , majonezem oraz bułką tartą. Dopraw solą i pieprzem. Na początku dodaj dwie łyżki bułki tartej, jeżeli stwierdzisz, że masa jest za rzadka dodaj jeszcze jedną łyżkę. Następnie wyrób mięso z pozostałymi składniki na jednolitą masę.
Krok 3:
Zwilżonymi dłońmi uformuj zgrabne kotlety. Najpierw obtocz w pieczywie i dociśnij aby w trakcie grzanki nie odpadały.
Krok 4:
Następnie dodatkowo obtocz delikatnie w bułce tartej.
Krok 5:
Na koniec smaż na rozgrzanym oleju, około 2-3 minuty z każdej strony do uzyskania ładnego rumianego koloru.
Podawaj z ulubionymi dodatkami. Ja najbardziej lubię ziemniaki tłuczone z koperkiem (dużą ilością koperku 😉 i mizerią lub buraczkami.
Kotlet ministerski
Jeśli szukacie odmiany w waszym codziennym menu, ale nie chcecie wydać za dużo kasy. A kuchnia tradycyjna to ta którą cenicie najbardziej, to kotlety mielone panierowane w grzankach na pewno podbija wasze kubki smakowe. Można spotkać je także pod nazwą kotlet ministerski, chociaż to bardziej pierś z kurczaka w grzankach ale takie z mielonego mięsa także spotkałem. Jeśli chcecie się pośmiać to polecam filmik jak przygotować sznycel ministerski. Przygotowuje go sympatyczny gość z wąsem posługujący się językiem rosyjskim, miłej zabawy (LINK DO FILMU)
Dobrej jakości mięso
Pamiętajcie, że najważniejszą kwestią w tym daniu jest dobrej jakości mięso. Dlatego warto wybrać się po nie na lokalny bazarek i kupić uczciwy kawałek mięsa. Wiem, że wygodniej jest kupić produkt od razu zmielony ale jakoś nigdy nie mam do niego zaufania i ma podejrzaną strukturę. Jeżeli chcecie wasze gotowanie wprowadzić na wyższy poziom, to proponuję zaopatrzyć się w maszynkę do mielenia mięsa. Ja osobiście od wielu lat używam TEGO modelu (LINK DO PRODUKTU). Maszynka ta ma wiele zalet, jest solidna i można ją zakupić w rozsądnej cenie. Dodatkowo wszystkie części zamienne łatwo jest dokupić, w razie gdyby jakiś element się zgubił.
Kotlety mielone panierowane w grzankach polecają się na rodzinny obiad. Jest to najlepszy i sprawdzony po wielokroć przepis. Dodatkowo podrzucam także przepis na mizerie (LINK). W razie pytań związanych z przygotowaniem tego dania lub innych, piszcie komentarze. Będę na nie na bieżąco odpowiadał.
Po więcej przepisów na dania główne, w której główną rolę gra mięso zapraszam >> TUTAJ <<
Bądź na bieżąco z moimi przepisami, zapraszam na Facebook
Późne lata 70. XX wieku. Dla mnie wyższa podstawówka. Włocławek, restauracja Zazamcze. I Kotlet Ministerski właśnie. Zawsze smakował świetnie, jak większość dań w tej restauracji, jednak od zawsze był dla mnie prawdziwą kulinarną zagadką. Receptura pewnie nieco odmienna od Twojej, ale tak czy inaczej, jutro biegnę po jakieś „mielone na moich oczach”.
Chociaż wychowałem się w latach 90 to też kojarzę kotlet ministerski i o dziwo w paru miejscach mi smakował.
Sam potem przygotowywałem go w naszym bistro na lunch i cieszył się dużym powodzeniem.
Dzięki za wiadomość, miło się czyta takie wspomnienia.
Pozdrawiam
Pomóż mi. Widziałem kiedyś w menu ukraińskiej restauracji Kotlet po użhorodzku z grzankami. Co to jest? Zapodaj przepis na to danie, jeśli możesz. Pozdrawiam z Krakowa. Mariusz.