X

Czego szukasz?

Przepis
Przekąski na zimnoWielkanocWieprzowina

Domowa szynka z szynkowaru

W naszej rodzinie od pokoleń istnieje tradycja wyrobu własnych wędlin. Jej prekursorem był mój pradziadek Mundek, który przed wojną prowadził w Warszawie sklep mięsny na rogu ulicy Puławskiej i Grażyny. Z relacji naocznych świadków pradziadek idealnie nadawał się do tej pracy. Zagadywał wszystkich klientów, miał wagę w ręku i co najważniejsze przygotowywał bajeczne kiełbasy, szynki i balerony. Całą swoją masarską wiedzę pradziadek przekazał mojemu ojcu, a przynajmniej jej większość. Mój tata pielęgnował te umiejętności, a ja od najmłodszych lat mu asystowałem. Kiedy wpadł mi ręce szynkowar marki BROWIN, pomyślałem że jest to sprzęt idealny dla mnie. Poniżej dowiecie się więcej o tym urządzeniu, oraz jak przygotować pyszną i bardzo prostą wędlinę.

Domowa szynka z szynkowaru. Przepis krok po kroku

Składniki:

  • 1,5 kg łopatki wieprzowej
  • 3 ząbki czosnku
  • 1,5 łyżeczki suszonego tymianku
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
  • 1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 2,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru np. białego
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 150 ml zimnej wody

Sposób przygotowania:

Krok 1:

Łopatkę oczyść z ewentualnych błon i przerostów. Następnie pokrój w 2 cm kostkę, jak do gulaszu.

Krok 2:

Mięso przełóż do miski, dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę, następnie tymianek, paprykę, czarny pieprz, sól, cukier i żelatynę. Mięso wyrabiaj rękoma dolewając stopniowo zimną wodę i ugniatając mięso. Przyprawy powinny być dobrze wmasowane i przeniknąć w głąb mięsa.

Na koniec doprawioną łopatkę zafoliuj, odstaw do lodówki na 12 godzin.

Krok 3:

Po tym czasie do szynkowara włóż specjalny woreczek. Następnie garnek napełnij wodą do poziomu zaznaczonego linią „water level”.

Krok 4:

Szynkowar napełnij mięsem, co jakiś czas ubijając warstwy tłuczkiem do ziemniaków. Z pewnością zawartość naczynia powinna być dobrze ubita.

Krok 5:

Na wypełnienie mięsne nałóż płytkę dociskową, następnie dokręć pokrywkę szynkowaru i umieść w niej termometr.

Krok 6:

Na garnek nałóż kołnierz, umieść w nim mniejszy termometr. Na koniec do tak przygotowanego garnka włóż szynkowar, który powinien opierać się na kołnierzu i nie dotykać dna garnka.

Szynkę parz 2,5-3 godziny w temperaturze 85-90°C. Następnie po sparzeniu schłodź w lodówce przez kilka godzin do całkowitego ostudzenia.

Domowa szynka z szynkowaru to nic skomplikowanego

Jak widzicie domowa szynka z szynkowaru to bez wątpienia nic skomplikowanego. Wystarczy mięso z dobrego źródła, odpowiednie doprawienie i szynkowar marki Browin 🙂 Tak przygotowany przysmak możecie wykorzystać do kanapek lub np. przygotowania tzw. „zimnej płyty”.

Pamiętajcie, aby podczas doprawiania mięsa nie bać się soli. Wędlina musi mieć odpowiedni poziom słoności a część z niej zostanie wyparta z mięsa podczas parzenia. Dlatego do przygotowania 1,5 kg mięsa wieprzowego użyłem 2,5 łyżeczki soli.

Garść informacji o szynkowarze

Na koniec mam dla Was garść informacji o szynkowarze, który testowałem.

Szynkowar z garnkiem do parzenia w płaszczu wodnym pozwala na przygotowywanie pysznych wyrobów bez konieczności stosowania dodatkowego garnka. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia korzystanie z szynkowaru (lub szynkowara – bo taka forma także jest używana). To specjalne naczynie służy do przyrządzania soczystych mięs obiadowych oraz różnego typu wędlin i potraw wegetariańskich – zdrowych i pozbawionych dodatków chemicznych.
Produkt nadaje się do każdego typu kuchenek. 
Jednorazowo w tym szynkowarze można przygotować maksymalnie 1,5 kg wsadu. Mogą to być mięsa parzone np. –klasyczne szynki (peklowane i niepeklowane), rolady, mielonki, wyroby mięsne z warzywami, suszonymi owocami, grzybami, a także wegańskie pasztety itp.

W skład zestawu wchodzi 6 części:
– garnek 4 L
 -dedykowany do wszystkich rodzajów kuchenek,
– kołnierz,
– szynkowar o pojemności 1,5 kg,
– woreczki na wkład (10 szt.),
– dwa termometry – jeden do kontroli temperatury mięsa w szynkowarze, drugi do pomiaru temperatury wody.


Na wewnętrznej ściance garnka znajduje się podziałka pomocna przy jego napełnieniu do pożądanej objętości, także przy używaniu łącznie z szynkowarem. Kołnierz znajdujący się w zestawie zmniejsza ubytki wody związane z jej parowaniem. Dzięki odpowiedniej konstrukcji szynkowar opiera się na kołnierzu i nie dotyka dna garnka, dzięki czemu woda otula szynkowar, tworząc tak zwany płaszcz wodny, co optymalizuje efektywność pracy zestawu. W komplecie znajdują się dwa termometry: pierwszy do kontroli temperatury mięsa w szynkowarze, drugi do pomiaru temperatury wody.

Główne walory szynkowaru w płaszczu wodnym to:
– prosta obsługa pozwalająca z łatwością przygotować ulubione potrawy;
– łatwy sposób na wzbogacenie domowego menu;
– zachowanie wartości odżywczych i smakowych, które zwykle tracone są podczas tradycyjnego gotowania i smażenia;
– dokładna kontrola temperatur dzięki dwóm termometrom;
– brak konieczności dolewania wody dzięki zastosowaniu kołnierza.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami zapraszam na Instagram i Facebook

Więcej pysznych pomysłów na wielkanocne przepisy znajdziesz >> TUTAJ <<

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zabrakło informacji do jakiej temperatury wewnątrz szynki trzeba ją parzyć.

    Pozdrawiam

  2. Kupiłam szynkowar bez woreczków. Gdzie je kupię? Czy mogę użyć „zwykłego” woreczka foliowego?

  3. Ciekawy przepis. Pewnie wypróbuję. Małe sprostowanie, szynkowar jest firmy Biowin. Takiego właśnie używam. Pozdrawiam.

Sprawdź również