Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, w związku z tym mocno zacząłem zastanawiać się nad menu. Jak co roku każdy z rodziny przygotuje coś od siebie, jedno lub dwa dania. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie jest zmęczony i wszyscy usiądziemy zadowoleni do stołu. W tym roku przygotowuję ciasto i chce wszystkich pozytywnie zaskoczyć. Zdecydowałem się na coś naprawdę nietypowego, jest to Torcik wielkanocny. Cudownie delikatne warstwy ciasta przełożyłem mascarpone z domową konfiturą malinową. Do ozdoby użyłem czekoladowych jajeczek, aby dekoracja była w klimacie wielkanocnym.
Torcik Wielkanocny-przepis „krok po kroku”.
Składniki:
Biszkopt:
- 7 jajek rozmiar L
- 200 g Mąki ze Smokiem pszennej tortowej z Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie
- 45 g mąki ziemniaczanej
- 200 g cukru
Krem:
- 500 g mascarpone
- 300 g śmietanki 30%
- 4-5 łyżeczek konfitury z malin np. domowe
Nasączenie:
- 400 g wody
- 4 łyżki soku malinowego
Dekoracja:
- drobne owoce do ozdoby np. borówki i maliny
- czekoladowe jajka
Sposób przygotowania:
Krok 1:
Białka oddziel od żółtek. Białka ubijaj na wysokich obrotach do momentu aż zaczną robić się białe i puszyste, wtedy zacznij dodawać cukier po łyżce. Zmniejsz obroty miksera, do ubitych białek z cukrem dodawaj po jednym żółtku. Następnie połącz ze sobą maki, dodaj je do masy jajecznej. Wymieszaj przy pomocy szpatułki. Biszkopt piecz 50 minut w temperaturze 180°C.
Mascarpone razem ze śmietanką ubij na małych obrotach miksera (2 minuty). Dodaj konfiturę malinową. Wymieszaj. Następnie krem podziel na 2 części (zostaw troszkę kremu na górę 2-3 łyżki).
Jeśli posiadasz rant cukierniczy, to polecam biszkopt upiec w rancie, a następnie złożyć w nim tort.
Krok 2:
Następnie biszkopt pokrój na 3 równe części.
Krok 3:
Wodę wymieszaj z sokiem malinowym. Następnie nasącz biszkopt z obu stron. Ważne aby warstwy były solidnie nasączone, ale nie rozpadły się podczas przenoszenia.
Krok 4:
Na dolną warstwę biszkoptu, który jest podstawą nałóż porcję kremu. Następnie drugi biszkopt oraz porcja kremu. Na koniec trzecia warstwa biszkoptu oraz pozostały krem (2-3 łyżki). Wstaw tort do lodówki, najlepiej na cała noc.
Kończąc tort udekoruj drobnymi owocami i czekoladowymi jajkami.
Biszkopt idealnie sprężysty i pulchny
Do przygotowania tortu użyłem Mąki ze Smokiem tortowej – z Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie. Dzięki niej biszkopt wyrósł idealnie, jest sprężysty i pulchny. To bardzo ważne przy tego rodzaju wypiekach, dlatego sięgam po sprawdzone mąki z wyselekcjonowanej pszenicy, która zapewni wyjątkową lekkość ciasta. Właśnie dlatego wybrałem Mąkę ze Smokiem tortową – z Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie.
Na zakończenie podrzucam link do innych Wielkanocnych przepisów –>TUTAJ<–