Boże NarodzenieDania główneGrzybyPlacki i naleśniki
Krokiety z kapustą i grzybami. Przepis krok po kroku.
Krokiety z kapustą to danie typowo Bożonarodzeniowe. Najczęściej podajemy je w parze z barszczykiem, ponieważ jest to wyjątkowo dobrana para. Dzisiaj mam dla Was przepis na ten świąteczny przysmak, pełen leśnych grzybów i cudownej kiszonej kapusty.
Krokiety z kapustą i grzybami
Składniki:
Kapusta do krokietów:
- 2 kg kapusty kiszonej
- 2 duże cebule
- 50 g grzybów suszonych np. podgrzybków
- 10 ziaren pieprzu czarnego
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- 500 ml wody
- 3 łyżki oleju roślinnego
- sól, pieprz
Naleśniki:
- 1 l mleka
- 100 g oleju roślinnego np. rzepakowego
- 4 jajka M
- 400 g mąki pszennej
- szczypta soli
Sposób przygotowania:
Krok 1:
Przygotuj naleśniki. Z podanych powyżej składników, za pomocą blendera, przygotuj ciasto naleśnikowe. Nasze naleśniki są bardzo cienkie, ale idealnie nadają się do zawijania, nie pękają i są elastyczne.
Porcje ciasta wylewaj na mocno rozgrzaną patelnie. Następnie smaż na rumiany kolor z obu stron. Po usmażeniu, kiedy są jeszcze ciepłe, warto je zawinąć w folię spożywczą. Zaparzają się wtedy i są bardzo elastyczne, co ułatwia zawijanie.
Ja używam mojej ulubionej płaskiej >>patelni<< z niskimi brzegami. Jest idealna do przygotowywania naleśników, omletów czy tortilli. Specjalny kształt ułatwia obracanie i przerzucanie smażonego ciasta na drugą stronę
Krok 2:
Przygotuj farsz:
Grzyby namocz do miękkości w zimnej wodzie. Kapustę kiszoną jeżeli jest zbyt kwaśna odciśnij z nadmiaru soku. Następnie przełóż do garnka, zalej wodą, dodaj ziele angielskie, liść laurowy oraz grzyby i połowę wody, w której się moczyły. Gotuj 30-40 minut, aż kapusta zmięknie. Na oleju usmaż cebulę pokrojoną w kostkę, do uzyskania ciemnożółtego koloru.
Gdy kapusta będzie gotowa, odstaw niech przestygnie. Wyjmij liście laurowe oraz ziela angielskie. Następnie odsącz ją wyciskając w rękach. Dzięki temu krokiety podczas smażenia nie będą pryskać. Dodaj podsmażoną cebulę, dopraw solą i pieprzem do smaku.
Na przygotowany wcześniej naleśnik nałóż farsz, następnie zawiń. Każdy ma swój sposób, ja zaczynam od dołu, następnie dokładam boki i zawijam. Ważne aby były ciasto zwinięte.
Krok 3:
Na koniec krokiety podsmaż na oleju na złoty kolor z każdej strony. Podawaj jeszcze ciepłe, najlepiej w towarzystwie barszczu czerwonego.
Patelnia grzechu warta
Do smażenia naleśników używam >>patelni<< od AMT Bestpan, która posiada nieprzywieraną powłokę LOTAN o wysokiej zawartości cząsteczek ceramicznych.
Jeżeli szukacie patelni na lata to ten model będzie dla Was idealny. Dodatkowo mam dla Was kod GOTUJZKURONIEM20 – który upoważnia do 20% zniżki na wszystkie naczynia od AMT Bestpan polska.
Przepis na barszcz znajdziesz >>TUTAJ<<.