Boże NarodzenieKiełbasy i wędliny
Pasztet mięsny z przepisu Macieja Kuronia
Jak święta to musi być pasztet, ale nie taki ze sklepu, musi być pasztet domowy. Pasztet, który przygotowujemy w domu bez wątpienia smakuje o niebo lepiej. Zrobiony z różnego rodzaju mięs, z dodatkiem aromatycznych grzybów. Dlatego co roku poświęcam chwilkę swojego czasu, aby przygotować go rodzinie. Pasztet mięsny, przepis poniżej:
Pasztet mięsny z przepisu Macieja Kuronia
Składniki:
- 500 g tłustej wieprzowiny np. karczek
- 300 g wołowiny
- 300 g cielęciny
- 200 g wątroby cielęcej lub np. drobiowej
- 250 g słoniny
- 4 jajka
- 200 g czerstwej bułki
- 4 cebule
- 4 ząbki czosnku
- gałka muszkatołowa, imbir suszony, mielony kminek, ostra papryka, majeranek, tymianek, cząber, sól, pieprz
- 100 g suszonych grzybów np. prawdziwków
- tarta bułka
Przygotowanie:
Krok 1:
Tłustą wieprzowinę pokrój na drobne kawałki. Jeżeli jest zbyt chuda dodaj trochę podgardla. Obsmaż na patelni, a gdy tłuszcz się wytopi dodaj pozostałe mięso, również pokrojone w kostkę. Dodaj pokrojoną cebulę, zmiażdżony czosnek, zioła i przyprawy.
Krok 2:
Grzyby namocz w zimnej wodzie, a kiedy spęcznieją odsącz je i odstaw. Następnie wodą, w której moczyły się grzyby zalej czerstwą bułkę.
Krok 3:
Wszystkie te składniki przełóż do malaksera i miksuj 15 minut albo zmiel wszystko trzy razy przez maszynkę do mięsa. Dodaj jaja, dopraw do smaku i wymieszaj.
Krok 4:
Następnie formę do pieczenia pasztetu posmaruj tłuszczem, przyprósz tartą bułką. Na dnie ułóż plastry słoniny. Włóż przygotowaną masę pasztetową, wypełniając formę do 2/3 wysokości. Na wierzchu możesz położyć paseczki słoniny w kratkę.
Krok 5:
Formę z pasztetem włóż do większego naczynia z wodą i wstaw do rozgrzanego piekarnika do 160 stopni na 1,5 godziny. Pasztet najlepiej smakuje po 2 dniach.
Po więcej przepisów na mięsne potrawy zapraszam >> TUTAJ <<
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami znajdź mnie na Intagramie.
pasztet pieczemy w 180 st?
Już dopisałem w przepisie. Piecz w 160°C