Dania głównePierogi i kluskiWołowina, Cielęcina
Bitki wołowe z kluskami śląskimi
Bitki wołowe z kluskami śląskimi to mój sprawdzony przepis krok po kroku na delikatne mięso w aromatycznym sosie grzybowym. Wychodzą za każdym razem, 100% sukcesu.
Bitki wołowe z kluskami śląskimi
Składniki:
Bitki:
- 600 g udźca wołowego
- 4 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki oleju roślinnego np. rzepakowego
- 1 łyżka masła
- 1 cebula
- 100 ml czerwonego wytrawnego wina
- 1 liść laurowy
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 4 suszone grzyby np. podgrzybki
- 200 ml wody lub np. wywaru mięsnego
- sól, pieprz
Kluski śląskie:
- 1 kg mącznych ziemniaków
- około 220 g mąki ziemniaczanej
- 2 jajka M
- sól
Sposób przygotowania:
Krok 1:
Po pierwsze ziemniaki obierz, ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Następnie przestudź, przeciśnij przez praskę. Wyjmij ¼ objętości ziemniaków w to miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną, następnie wbij jajka i dołóż odjęte wcześniej ziemniaki. Delikatnie posól całość, wyrabiaj rękoma aż konsystencja będzie jednolita, a ciasto będzie odchodzić od rak. Na posypaną mąką deskę wyjmuj ciasto partiami, z każdej zrób wałeczek i pokrój na niewielkie porcje. Z każdej formuj płaskie kuleczki z dziurką w środku.
Krok 2:
Po drugie gotuj w osolonej wodzie na małym ogniu w kilku ratach, przez 2-3 minuty. Następnie wyjmuj łyżką cedzakową. Jeżeli chcesz podać je później, przenoś kluski do durszlaka zanurzonego w wodzie z lodem. Po zahartowaniu delikatnie przelej olejem, nie będą się kleić.
Krok 3:
Mięso pokrój na cztery plastry, rozklep tłuczkiem przez folie spożywczą. Solidnie oprósz solą, pieprzem oraz mąka pszenną. Na patelni rozgrzej olej obsmaż mięso do uzyskania rumianego koloru i zdejmij na talerz.
Krok 4:
Na patelnie po smażeniu mięsa dodaj masło oraz wsyp cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Smaż na średnim ogniu aż cebula zmięknie, następnie wlej wino odparuj przez minutę. Dodaj liść laurowy, ziele angielskie, grzyby pokrojone w cienkie paski oraz podsmażone mięso. Wlej wodę lub wywar dopraw solą i pieprzem, duś pod przykryciem na małym ogniu przez około 1 godzinę. Jeżeli po tym czasie wołowina nadal będzie twarda gotuj jeszcze chwilę.
Bitki podawaj z kluskami, sosem i ulubionymi dodatkami: buraczkami lub ogórkiem kiszonym.
—>TUTAJ<— znajdziesz więcej przepisów na dania z wołowiną ZAPRASZAM!!!
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami zapraszam na Facebook i Instagram.
W jakim momencie należy dodać mięso? Wtedy kiedy grzyby?
Zgadza się, dobrze to odczytałaś.
Już poprawiłem przepis na trochę bardziej czytelny.
Dzięki za zwrócenie uwagi 🙂
Pozdrawiam
Kuba