X

Czego szukasz?

Przepis
Dania główne

Burger wołowy z domowymi frytkami. Przepis krok po kroku

Burger wołowy z domowymi frytkami. Przepis krok po kroku

Co jak co, ale od czasu do czasu burger wołowy musi być 😉 I to nie taki z byle budki, ale własnoręcznie wykonany. Jeżeli do tego są jeszcze domowe frytki to już pełnia szczęścia. Burger idealnie sprawdza się na grilla, piknik i zwyczajny obiad, a ile zabawy jest przy jego składaniu. Dzieci będą zachwycone 😉

Składniki na 4 burgery:

  • 600 g mielonej wołowiny dobrej jakości (np. antrykot lub rostbef)
  • 2 pomidory (np. malinowe)
  • 2-3 ogórki małosolne
  • 8 liści sałaty karbowanej
  • 2 czerwone cebule 
  • 3 łyżki octu jabłkowego
  • sól, czarny pieprz
  • odrobina oleju roślinnego
Sos:
  • 3 łyżki dobrego majonezu (ja użyłem Roleskiego)
  • 2 łyżki łagodnego ketchupu (tutaj też postawiłem na ketchup BIO Roleskiego)
  • kilka kropel sosu Tabasco
  • 1 łyżka sosu Worcestershire
  • 1 łyżka zalewy z piklowania cebuli (poniżej więcej informacji)
  • sól, pieprz

Domowe frytki:

  • 1 kg ziemniaków
  • olej do smażenia np. rzepakowy
  • sól

Przygotowanie:

Krok 1:

Wszystkie warzywa pokrój w plastry z tą różnicą, że ogórek pod lekkim kątem, cebulę bardzo cienko, a pomidora w klasyczne plastry. Sałatę umyj pod bieżącą zimną wodą, następnie osusz.

Krok 2:

Następnie cebulę skrop octem jabłkowym, innym jasnym lub różowym octem, lekko posól. Tak piklowana cebula pozbywa się swojej naturalnej ostrości. Nabiera kwaskowego smaku, dodatkowo uwypukla słodkawe nuty i zmienia kolor na bardziej fluorescencyjny. Odstaw na 30 minut. Przyznam się, że patent podpatrzyłem od Jamie Oliver’a w TYM VIDEO.

Krok 3:

Przygotuj sos:

W misce wymieszaj majonez, ketchup, tabasco, sos worcestershire, następnie tajemniczy składnik łyżkę zalewy, która wytworzy się podczas marynowania cebuli. Dopraw solą i pieprzem do smaku.

Krok 4:

Mięso dopraw solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem, następnie mięso wyrób dłońmi. Do uformowania burgerów można użyć specjalnych ringów. Ja skorzystałem z patentu i wykorzystałem plastikowe opakowanie, takie klasyczne jednorazowe okrągłe na wynos. Użyłem go jak foremki na kotlety, wypełniłem dno opakowania około 2 cm warstwą mięsa, ukształtowałem i odwróciłem. Kilka razy stuknąłem, na deskę do krojenia wypadł gotowy, idealnie okrągły burger.

Zanim zaczniesz składać burgery warto zabrać się za frytki:

Ziemniaki obierz ze skórki. Pokrój w równe frytki , grubość zależy od ciebie. Namocz przez kilka minut w bardzo zimnej wodzie, wypłucz z nadmiaru skrobi, dzięki temu frytki będą bardziej chrupiące. Następnie dokładnie osusz ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Frytki smaż na średnio rozgrzanym oleju (około 140°C). Po kilku minutach kiedy ziemniaki zmiękną zwiększ moc palnika na dużą, temperatura oleju powinna wynosić (190°C). Smaż do uzyskania złotego koloru, osącz z nadmiaru tłuszczu. Do frytek koniecznie sól i ketchup BIO.

Krok 5:

Burgery można przygotować na tradycyjnym grillu, jeżeli pogoda jest „pod psem”, użyj patelni grillowej. Kotlety z wierzchu delikatnie posmaruj olejem roślinnym (tak dla pewności), układaj na rozgrzanym grillu lub patelni. Smaż po 2-3 minuty z każdej strony, aby burgery były średnio wysmażone. Następnie na ruszcie opiecz bułki.

Krok 5:

W końcu możesz zabrać się do montowania hamburgerów 🙂 Dolny kawałek bułki posmaruj łyżką przygotowanego wcześniej sosu, górną jedną łyżką ketchupu BIO. Układaj po kolei składniki, kolejność jest zasadniczo dowolna. Ja zacząłem od piklowanej cebuli, następnie sałata, kotlet, pomidory, ogórki i jeszcze raz cebulka. Górę oczywiście przykryłem bułką 🙂

Kwestie kluczowe

Dzisiejszy przepis jest wyjątkowo rozbudowany, dlatego nie będę się dalej „produkował”. Napiszę tylko o kwestiach kluczowych, do takich na pewno zalicza się mięso. W wypadku burgera jest to dobrej jakości wołowina, antrykot lub rostbef. Najlepsze rasy to Hereford, Black Angus lub Charolais. Pamiętaj, że mięso na burgery powinno mieć 20-30% zawartości tłuszczu i wysoką kleistość. W końcu tłuszcz to nośnik smaku, a kleistość sprawia że kotlety się ładnie formują i nie rozpadają w obróbce cieplnej.

Oprócz mięsa bardzo ważne są dodatki. Postaraj się przygotować własne ogórki konserwowe, sięgnij po soczyste słodkie pomidory. Czerwona piklowana cebula robi robotę, wypróbuj ten patent. Ekologiczny Ketchup BIO nadaje niepowtarzalnego smaku, a sos z tabasco z sosem worcestershire dopełniają dzieła. Przepisu na idealne bułki hamburgerowe jeszcze nie stworzyłem, ale to kwestia czasu, więc bądźcie „In touch” 😉 

Dobra wystarczy tego pisania, zabierajcie się do gotowania 😉 Burger wołowy poleca się do przygotowania. W razie pytań i wątpliwości piszcie komentarze. Jestem na kulinarnym posterunku przyklejony do klawiatury 😉

Po więcej przepisów na dania główne zapraszam >> TUTAJ <<

Bądź na bieżąco z moimi przepisami, zapraszam na Facebook i Instagram 

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również