Dania główneRyby
Domowe burgery z karpiem
Chociaż wydaje się, że temat karpia i przepisów z nim związanych został w święta wyczerpany to zapewniam, że pozostało jeszcze „kilka” ciekawych pomysłów na zastosowanie tej arcysmacznej ryby. Dzisiaj chciałbym podzielić się przepisem na domowe burgery z karpiem. „Karpikburger”, bo tak go w domu nazywają dziewczyny to jedno z tych dań, które przekonało nasze dzieciaki, że potrawy z rybą mogą być smaczne. Na dowód tych słów poniżej znajdziecie filmik nagrany dla marki „Nasi Rybacy”, w którym razem z dzieciakami przygotowujemy to pyszne danie. Chociaż na początku młodzież była sceptycznie nastawiona to koniec końców, wszyscy byli zachwyceni i po burgerach nie został nawet okruszek 🙂
Domowe burgery z karpiem
Składniki:
Burgery:
- 1 cebula
- 500 g mielonego mięsa z karpia
- 1 jajko „M”
- 3 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- sól, czarny pieprz
- olej roślinny do smażenia np. rzepakowy
Dodatki:
- 4 bułki hamburgerowe
- 2 pomidory
- 3 ogórki kiszone
- 8 liści sałaty masłowej
- majonez
- ketchup
Przygotowanie:
Krok 1:
Cebulę pokrój w kostkę, następnie podsmaż na 2 łyżkach oleju, do uzyskania ciemnozłotego koloru. Odstaw do przestygnięcia.
Do mięsa z karpia dodaj podsmażoną cebulę, jajko, bułkę tartą i mąkę kukurydzianą. Dopraw solą i pieprzem. Na koniec całość wyrób do uzyskania jednolitej masy.
Krok 2:
Dłońmi skropionymi olejem roślinnym uformuj cztery zgrabne kotlety.
Obtocz je w mące kukurydzianej, następnie smaż na rozgrzanym oleju, po 2 minuty z każdej strony, do uzyskania ładnego złotego koloru. Usmażone kotlety, przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym.
Krok 3:
Bułki opiecz na rozgrzanej patelni grillowej. Jedną stronę bułki posmaruj majonezem drugą ketchupem. Układaj ulubione dodatki. W moim przypadku po kolei: sałata, kotlet, plastry pomidora i ogórka kiszonego.
Ogromna przyjemność gotowania
Muszę powiedzieć, że gotowanie w takich pięknych warunkach przyrody z taki asystentami sprawiło mi ogromną wręcz przyjemność. Co ciekawe najbardziej zaskoczeni faktem, że dzieciaki spałaszowały po całym burgerze z karpiem, byli sami rodzice moich kuchennych asystentów. Moim zdaniem do tego faktu przyczyniły się dwie rzeczy. Po pierwsze sami przygotowali swoje potrawy, po drugie to smak idealnie soczystego i świeżego mięsa z karpia.
Tradycyjny charakter hodowli karpia
Na czym polega zatem tajemnica doskonałego smaku karpia??? Już spieszę z odpowiedzią 😉
Do dzisiaj udało się zachować tradycyjny charakter hodowli karpia, który wyróżnia się kilkuletnim cyklem hodowlanym opartym na naturalnych metodach, uzależnionym ściśle od naturalnych warunków klimatycznych, dużym udziałem w diecie karpia pokarmu naturalnego znajdującego się w stawie oraz dokarmianiem ryb w głównej mierze (nieprzetworzonym) zbożem. Wiele ryb i produktów rybołówstwa zostało docenionych znajdując się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a wśród nich m.in. najbardziej rozpoznawalny Karp Milicki czy też Karp Zatorski. Na liście znajdują się również ryby z Rudy Różanieckiej czy Starzawy.
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami to zapraszam na Instagram i Facebook.
A więcej pysznych rybnych przepisów znajdziesz >>TUTAJ << Koniecznie zajrzyj!