X

Czego szukasz?

Przepis
Dania główneWieprzowina

Idealna golonka pieczona – przepis krok po kroku

Idealna golonka pieczona to danie, które po prostu muszę przygotować kilka razy w roku. Choć jestem miłośnikiem tego fragmentu wieprzowiny, to ciężar gatunkowy tej potrawy sprawia, że muszę go sobie dawkować. Za każdym razem kiedy przygotowuję golonkę, robię to z prawdziwym pietyzmem, nie spieszę się, dokładnie odmierzam składniki. Dzisiaj dzielę się z Wami bez wątpienia moim ulubionym, sprawdzonym przepisem. Niech leci w świat i uszczęśliwia innych „golonkożerców” 😉

Idealna golonka pieczona – przepis krok po kroku

Składniki:

  • 2 golonki wieprzowe
  • 1 marchewka
  • 1 korzeń pietruszki
  • główka czosnku
  • 1 cebula
  • 4 liście laurowe
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 8 goździków
  • 20 ziaren pieprzu czarnego
  • sól: 4 łyżki do solanki, 2 łyżeczki do gotowania

Bejca:

  • 4 łyżki musztardy np. chrzanowej, ja sięgnąłem po tą od Roleskiego
  • 1 łyżka miodu np. lipowego
  • 5 łyżek wywaru z gotowania golonki

Sposób przygotowania:

Krok 1:

Po pierwsze przygotuj solankę do marynowania mięsa. Do dużego naczynia wlej około 1,5 l zimnej wody. Dodaj obraną, pokrojoną w plastry marchew, pietruszkę cebulę oraz główkę czosnku przekrojoną na pół. Następnie przyprawy i zioła: liście laurowe, ziele angielskie, goździki, ziarna czarnego pieprzu oraz 4 łyżki soli. Całość mieszaj do rozpuszczenia się soli. Golonki zanurz w marynacie.

Naczynie zafoliuj i odstaw na 48 godzin do lodówki.

Krok 2:

Po drugie po 48 godzinach mięso wyjmij z marynaty. Przełóż do garnka, następnie zalej świeżą wodą, dodaj taki sam zestaw świeżych warzyw, ziół i przypraw jak do marynaty oraz pozostałe 2 łyżeczki soli. Gotuj na małym ogniu 120 minut.

Krok 3:

Na koniec, już po ugotowaniu przełóż golonkę do naczynia żaroodpornego. Wymieszaj składniki bejcy, następnie posmaruj nią dokładnie golonki. Zapiekaj 150 minut w 160°C „góra dół”. Wywar z golonek możesz wykorzystać do przeróżnych zup: np. krupniku, fasolówki lub grochówki.

Podawaj z ulubionymi dodatkami. Ja przygotowałem puree ziemniaczane z musztardą francuską, ogórki kiszone i kleks musztardy chrzanowej.

Idealna golonka pieczona bez wątpienia warta jest czasu, który trzeba poświęcić na przygotowanie tego dania. Marynowanie na mokro sprawia, że sól i przyprawy przenikają wgłąb mięsa, a golonka po upieczeniu jest perfekcyjnie soczysta. Przy przygotowaniu solanki pamiętaj o proporcji soli do wody, wynosi ona 3 łyżki stołowe soli na litr wody.

SMACZNEGO!!!

PS. Inny przepis na golonkę, ale faszerowaną znajdziecie TUTAJ!!!

Bądź na bieżąco z moimi przepisami, zapraszam na Instagram i Facebook.

Po więcej przepisów na dania główne zapraszam >> TUTAJ <<

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Co nalezy zrobic, zeby skorka byla chrupiaca, mi sie nie zapiekla?

  2. Zawsze jak mi zapachnie golonką, wracam po ten przepis. Dla mnie TOP! Pyszna golonka, ma jedną wadę… Posmakowała dzieciom…

  3. Zrobiłam to golonko dla rodziny z okazji Barbórki i wyszło przepyszne!! Robiłam wszystko zgodnie z przepisem, golonek miałam 7 więc wszystkie składniki potroilam, na 5l wody dałam 40dag soli, pół na pół zwykła sól z solą do peklowania. Wyszło idealnie, polecam !

  4. witam,mam pytanie-czy można peklować dłużej?czy ma to jakieś znaczenie?

  5. Pyszna golonka. Kolejny przepis, który mnie nie zawiódł. Polecam!

  6. Czy jeżeli mam dorodną 2,5 kg golonkę trzymam się podanego czasu gotowania i pieczenia?

  7. Czy na golonce można ugotować zupę? Jeżeli tak, to w jaki sposób można to zrobić w kontekście tego przepisu, aby ją później wykorzystać do upieczenia? To na pewno nie będzie to samo, ale nie mam obecnie innego mięsa.

  8. Golonka z tego przepisu jest idealna!!! Zrobiłam dla męża i kolegów na męską imprezę i to był strzał w dziesiątkę!!! Przepis super opisany, prosty, choć wymaga czasu, to warto go poświęcić. Polecam!!! Na pewno jeszcze nie raz będzie wykorzystany!

  9. Golonka przepyszna, robiłam dokładnie krok po kroku jak w opisie, wyszła po prostu idealna. Jest warta tego poświęconego czasu. Dziekuje za przejrzysty i treściwy przepis.

  10. Witam , golonki już w marynacie, nabierają mocy. Ale mam pytanie co do ich gotowania. Jak już je wyjmę z tej Marynaty i umieszczę w garnku to ile soli potrzeba? Czy mam dać tyle co do marynaty czyli w moim przypadku na 2lity wody dałam 6 łyżek to do gotowania tez znów 6 łyżek Czy tylko dac cztery łyżeczki do gotowania ? Jestem laikiem 😉 dziekuje za odpowiedz. To mój debiut, nie chce plamy przed rodziną 🙂

  11. Kupiłam 3 golonki już zapeklowane. Chciałabym zgodnie z Pana przepisem najpierw je ugotowac a potem upiec, pomijając już etap peklowania. Niestety nie wiem czy do gotowania powinnam dodać sól? Jeśli tak to ile?

  12. Po pierwsze – golonkę je się z chlebem i kiszoną gotowaną kapuchą do tego chrzan a nie żadne musztardy !!! 😉

    W Wielkopolsce łatwiej dostać golonki peklowane, niż surowe – więc odpada moczenie w solance (nie spotkałem ich ani jak jestem w Warszawie, ani w Krakowie)

    Przepis fajowy i warto wykorzystać – z samą bejcą można kombinować na wiele sposobów, ważne by dodać miód bo nie skarmelizuje. Bardzo lubię bloga, bo przepisy są proste, jak budowa cepa i często bywam szukając inspiracji (lubię proste tradycyjne dania a nie wynalazki rodem z NASA).

    • Nie wiem o jakiej Warszawie piszesz ale mieszkam w Warszawie i tu mozna

      spotkac jedynie surowe golonki..Peklowanej jeszcze nie spotkałem .

  13. Czy zamisat golonki wieprzowej mogę użyć golonkę z indyka? Jak z czasem gotowania i pieczenia?

  14. Ja praktycznie podobnie zrobiłem, w bulionie z marchwią pietruszką i selerem wywarzyłem (z wywaru zrobiłem kapuśniak) później mrożenie na skruszenie, do marynaty z buraczkami, woda po ogórkach konserwowych, żurawiną, musztardą, keczupem, miodem, olejem i octem, do tego liść laurowy i ziele. Tak postało 48 h. Gotowanie w bulionie z połową marynaty. Później z cebulką i czosnkiem do piekarnika. Druga połowę marynaty wykorzystałem na sos słodko kwaśny. Ocet odparował a sos cudo.

  15. Zrobiłem tę golonkę. Niebo w gębie! Gotowałem w szybkowarze i aż się rozpadała. Właśnie wstawiłem kolejną porcję i spróbuję skrócić czas gotowania do 2h. Polecam. Naprawdę warto uprażyć!

  16. Czy można jednego dnia ugotować golonkę a na drugi dzień upiec?

  17. Panie Jacku, czy goździki w tym przepisie są ważne i niezbędne, czy tez można je pominąć bez ryzyka utraty specyfiki potrawy 🙂 ?

  18. Mistrzu podajesz w I kroku składniki, ok, dalej w II kroku piszesz że te ingrediencje należy zdublować. ? Czy zatem nie wymaga to korekty?

  19. Jeżeli chcę przygotować cztery golonki to mam podwoić wszystkie składniki do marynaty???

  20. Zastanawiam się nad pewną sprawą. Sól podczas gotowania zatrzymuje osmozę, tak? Dlatego rosół soli się pod koniec.W takim razie jak jest sens wrzucania warzyw do tego wywaru? Przecież one się zamkną i nie oddadzą zbyt wiele smaku? No a z drugiej strony mięso podczas gotowania będzie dążyć do wyrównania stężenia soli między sobą a roztworem. 2 łyżeczki to niewiele czyli trzeba by oczekiwać, że golonka sporą część soli odda do wywaru, nie? Tak to sobie rozkminiam Z punktu widzenia chemii i fizyki. Ogólnie to już robiłem z tego przepisu i wyszło bardzo pyszne.

  21. Golonka jest przepyszna. Ale czy mogę ją ugotować dzien przed upieczeniem? Chce zrobić na imprezkę i nie wiem czy zdążę wszystko ogarnąć w jeden dzień.

  22. Goloneczka pierwsza klasa. Pierwszy raz w życiu zrobiłem golonke i palce lizać. Nawet moja żona stwierdziła że od teraz ja będę robił golonkę..

  23. Czy do marynaty ma byc gotowana woda i warzywa? Czy wszystko surowe.

  24. Już wiem gdzie jest błąd, w składnikach mamy: „sól: … 2 łyżeczki do gotowania”, a w Krok 2: „… 2 łyżki soli” – myślę że wystarczy poprawić na „łyżeczki” – pozdrawiam 🙂

  25. Golonka się gotuje, próbujemy ratować wywar z posolenia dwiema łyżkami 🙂 Proszę poprawić ilość soli jeszcze w opisie w kroku 2.

  26. Robię dzisiaj golonkę według Pana przepisu.
    Musiałam ją gotować dużo dłużej… cały czas była twarda:(
    Teraz jest już zapiekana. Zobaczymy co z tego wyjdzie:)

  27. Gdy robiłem golonki wg innego przepisu, ale też 2 godziny gotowania i 2 godziny pieczenia, to golonki się rozlatywały. Czy to nie za długi czas?

  28. Przetestowałem wiele przepisów ten najlepiej nam smakuje. Oczywiście jak już zdradzę informacje ze robię to cała rodzina czeka !

  29. Właśnie sobie już pyrkają w garze! Zobaczymy co to za cudo wyjdzie, ale czytając komentarze to brzusio się będzie chyba cieszył. Jeszcze duzo czekania a ślinka już kapie z kłapy‍♂️

  30. Właśnie robię drugi raz golonkę z tego przepisu. Za pierwszym razem wyszła rewelacyjna jednak mąż coś kręcił nosem na ta musztardę w bejcy. Nie mam pomysłu czym mozna by zastąpić ta musztardę. Może Pan by mi podpowiedział? Pozdrawiam.

  31. Panie Jakubie, proszę jeszcze tą ilość soli w opisie kroku 2. Dałam dwie łyżki. Golonka w piekarniku, zobaczymy czy dużo będziemy pić po obiedzie 😉

  32. No dobra, ale wywar z gotowania to będzie w cholerę słony. Do gotowania też dwie łyżki soli czy tym razem łyżeczki, bo nie dowierzam.

  33. Witam. Jeśli chodzi o ilość soli to faktycznie łyżki czy łyżeczki ?

    Pozdrawiam

  34. Dlaczego wkładamy golonki do zimnej wody a nie do wrzącej. Czy nie powinniśmy pozamykać mięso żeby go nie wygotować ?

  35. To już trzecie wydanie golonki zgodnie z Pana przepisem. Zrobiłem 3 razy dla pewności – za każdym razem cudo. Dzięki. Parafrazując jednego z bohaterów „Rancza” – Jak się Kuronie za coś biorą – POTĘGA. Roboty jest trochę ( czasu też ale to nie fast food) jednak efekt rzuca na kolana. Przepis precyzyjny i warty polecenia.

  36. Aleś Pan Panie Kuroń namieszał w soli. W spisie 6 łyżeczek. Krok 1- 4 ŁYŻKI na 1,5 litra wody. Krok 2- 2 łyżeczki. Podsumowanie- 3 ŁYŻKI na 1 litr. Fajna zmyłka 🙂

  37. Warto jednak dodać sól do II etapu czyli gotowania i to spokojnie 4 łyżeczki . Za pierwszym razem żona dodała tylko 2 🙂 , ale i tak wyszło super. Doskonały przepis. Jutro powtórka .

  38. No i teraz zaczęłam czytać komentarze…
    W przepisie widnieje informacja, że należy dać te same składniki i przyprawy co przy kroku 1.
    Dałam zatem też sól… I teraz się boję, że będzie przesolone.

    Może warto zaznaczyć w przepisie, w kroku 2gim, że sól można sobie po prostu darować…

      • Wyszły o dziwo nie takie słone… relatywnie do mojego zaskoczenia jakie było gdy sprobowałam gorącej solanki 😉 Myślałam, że wyląduje w koszu- ale nie, wszyscy byli zachwyceni. I rzekomo nie było słone tylko „idealne”.
        W każdym razie zjedli aż się uszy trzęsły.
        Ja nie lubię golonki, ale spróbowałam trochę, faktycznie nie było źle.
        Niemniej na pewno lepiej będzie gotować bez soli.

        Dziękuję za przepis, zostanie u mnie w zeszycie.
        Pozdrawiam

  39. Witam,
    Czy jeżeli mam niewielkie naczynie żaroodporne, a chcę zrobić kilka golonek, to mogę sięgnąć po inne rozwiązanie(papier, folia aluminiowa)?
    Pozdrawiam

    • Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.Chcesz zastąpić naczynie papierem lub folią aluminiową???
      Jeżeli tak to nienajlepszy to pomysł. Podczas pieczenia z golonki wytapia się sporo płynów i mogą one przeciekać.
      Możesz golonki upiec na blasze do pieczenia, tej klasycznej z piekarnika.
      Pozdrawiam

  40. Dzień dobry. Mam golonkę tylną ok. 1.8 kg.
    Czy ilość składników i czas gotowania i pieczenia powinnam zmienić?
    Pozdrawiam.

  41. Dzien dobry!
    Czy golonka może być w zalewie dłużej niż 48 godziny? Włożyłem w sobotę i tak głupio w poniedziałek jeść golonkę gdzie w niedziele święta 🙂

  42. Dziękuję za odp. Piekarnik działa, golonka w marynacie 🙂 miała być na dziś ale źle obliczyłam czas dopiero 24 h leżakuje :p Jeszce jeden niuansik- piekarnik góra dół ma być termoobiegiem czy bez??

  43. Witam:) Przepis wydaje się wyśmienity, jak tylko naprawimy nasz piekarnik wypróbuję, mam tylko pytanie – do gotowania używamy nowych warzyw, nie tych z marynaty/ i czy już do gotowania zalewamy zimną czy gorącą woda- bo jeśli zimną to smak mięsa chyba przejdzie do wywaru, zawsze np rosół zalewamy zimną ale jak chcemy lepszą sztukę mięsa- to gorąca. Pozdrawiam.

  44. Czy w etapie gotowania należy również dodać 4 łyżki soli czy sól z solanki wystarczy?

  45. Wyszło przepyszne, choć w piekarniku trzymałam 20 min krócej. W każdym bądź razie mąż był zachwycony

  46. Często w azjatyckich przepisach, pomiędzy gotowaniem a pieczeniem, zaleca się odstawienie ugotowanej golonki do wody z lodem. Ponoć dla kruchości mięsa. Co Pan o tym sądzi?

    • Znam tę technikę, nie zauważyłem większej różnicy, więc jej na co dzień nie stosuje.
      Możesz wypróbować jak chcesz, 1 golonkę przygotuj w sposób tradycyjny, drugą po „azjatycku”.
      Ps. Woda z lodem z tego co wiem powoduje, że skórka jest bardzie chrupiąca.

      • Co jeśli robię jedną golonkę 1,4 kg. Czy składniki solanki są niezmienne?
        Co jeśli będę robił 4 golonki i będę potrzebował więcej solanki. Proszę o pomoc

      • Na jedną golonkę solanki, może być trochę więcej, ale to nie problem.
        Do 4 golonek zwiększył bym ilość wody, soli oraz ziela i liścia o połowę.
        Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

Sprawdź również