X

Czego szukasz?

Przepis
Dania głównePotrawy wegetariańskie

Idealnie chrupiący falafel

Idealnie chrupiący falafel to moja ulubiona wegańska potrawa. Bardzo popularna na całym bliskim wschodzie, przyrządzana przede wszystkim z ciecierzycy lub bobu. Choć przygotowywałem ją setki razy, dopiero teraz spisałem dokładną recepturę. Danie nie jest skomplikowane, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, o których napiszę poniżej.

Idealnie chrupiący falafel – najlepszy przepis

Składniki:

Przyprawy:

  • półtorej łyżki mieszanki przypraw (kolendra, pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, kumin)

Sposób przygotowania:

Krok 1:

Po pierwsze ciecierzycę namocz w dużej ilości zimnej wody, nawet dziesięć centymetrów ponad jej poziom (groch włoski lubi wypić nadmiar płynu). Następnie pozostaw ją na noc, aż zmięknie, nie musi stać w lodówce.

Krok 2:

Po drugie w malakserze zmiksuj cebulę, czosnek i grubo posiekane zioła. Następnie wsyp odcedzoną ciecierzycę, zmiel z sodą, solą i mieszanką przypraw na drobną kaszę.

Krok 3:

Wilgotnymi dłońmi formuj pulpeciki o średnicy 3-4 centymetrów. Jeżeli posiadasz formę do falafeli możesz z niej skorzystać, ja wolę przygotowywać je ręcznie. Jeżeli masz ochotę możesz też część kulek możesz obtoczyć w sezamie lub czarnuszce.

Krok 4:

Na koniec falafele smaż po 8-9 sztuk na raz, dzięki temu utrzymasz odpowiednią temperaturę a kulki równomiernie się zrumienią. Następnie po wyjęciu z tłuszczu osącz je na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu.

Idealnie chrupiący falafel podawaj z sałatką tabouleh i sosem jogurtowym z prażonymi ziarnami sezamu.

Więcej przepisów na dania wegetariańskie znajdziesz >> TUTAJ <<

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami znajdź mnie na Intagramie i Facebooku.

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Dzień dobry.
    Mam pewien problem z kupnem dobrej surowej ciecierzycy. Jakiś czas temu chciałam w domu zrobić podobne danie, które jadłam. To była taka ciecierzyca z papryką w sosie z pomidorami. Znalazłam podobny przepis, tylko trzeba było użyć surowej ciecierzycy do namoczenia i gotowania z pozostałymi składnikami. Kupiłam ciecierzycę z firmy Sante. Na etapie moczenia zaczęła ona wydzielać trochę dziwny zapach. W internecie głównie na wegańskich stronach pisali, że jeśli jest jakiś śmierdzący zapach, a nie jakiś inny, to ciecierzyca jest do wywalenia. Nie byłam w stanie odróżnić jednego od drugiego, dlatego wywaliłam. Falafele chodzą za mną od dłuższego czasu, ale odstrasza mnie to, że robi się to z surowej ciecierzycy, a nie tej z puszki. Ostatnio robiłam gulasz z mięsa jagnięcego, gdzie był dodatek ciecierzycy, ale skorzystałam z puszkowanej i jest dobre. Ma Pan pomysł jak odróżnić dobrą, surową ciecierzycę, od tej która do niczego się nie nadaje? Czy może ze mną jest coś nie tak, że nie mogłam tego odróżnić?

    • Niestety jest to ciężki przypadek…Musisz namierzyć dobrego producenta, może jakiegoś eko/bio lub ze sprawdzonego źródła??? Popytaj na wege forum może tam podpowiedzą. Jak raz ciecierzyca okaże się OK to za każdym razem tak powinno być. Ja używam suszonej ciecierzycy KTC i jestem zadowolony.

  2. Dzień dobry.
    Wystąpił problem z rozpadaniem się kulek, który zniknął po przemieleniu ciecierzycy przez maszynkę do mielenia, zamiast zmielenia w malakserze. Poza tym przepis super.

    • Hej,
      Jest kilka metod:
      -z mrożonego bobu (mielisz rozmrożony z ziołami, czosnkiem i przyprawami + do masy odrobina mąki kukurydzianej aby lepiej się kleiły), smażysz.
      -ze świeżego (aby oszczędzić sobie roboty proponuje zmienić z łupinami ziołami, czosnkiem i przyprawami + do masy odrobina mąki kukurydzianej aby lepiej się kleiły), smażysz.
      -z suszonego (namaczasz do miękkości mielisz z ziołami, czosnkiem i przyprawami + do masy odrobina mąki kukurydzianej aby lepiej się kleiły), smażysz.

Sprawdź również