X

Czego szukasz?

Przepis
Dania główneRóżne przepisyWołowina, Cielęcina

Klasyczny bouef strogonow. Przepis krok po kroku.

Klasyczny bouef strogonow to danie, które towarzyszy większości naszych rodzinnych spotkań. Z jednej strony wszyscy za nim przepadają, a z drugiej jest to po prostu idealne danie jednogarnkowe.

Milion wariacji

Powodem dla którego postanowiłem przygotować przepis na klasyczny boeuf strogonow jest fakt, że w internecie jest milion wariacji tego dania. Mamy różną pisownię, najróżniejsze dodatki oraz składniki. Jak wiecie nie jestem kulinarnym ortodoksem, ale boeuf strogonow z papryka i zielonym groszkiem w pomidorowym sosie to przesada. Mój ojciec nauczył mnie, że klasyczny boeuf strogonow opiera się na trzech głównych składnikach: wołowina, pieczarki i cebula. Sos jest śmietanowy z dodatkiem wina, musztardy i koncentratu pomidorowego. Wszystkie smaki współgrają ze sobą, a dodatkiem jest świeża bagietka. Przekonałem się do ogórka kiszonego, ale nie w samej potrawie, a jako osobny dodatek.

Klasyczny boeuf strogonow – przepis krok po kroku

Składniki:

  • 750 g wołowiny np. udźca wołowego
  • 50 g masła
  • 2 duże cebule
  • 500 g pieczarek
  • 3 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 100 ml czerwonego wytrawnego wina
  • 2 łyżki musztardy np. Wikinga
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 250 ml śmietanki 30%
  • sól
  • pieprz np. czarny
  • ew. cukier do smaku np. trzcinowy

Sposób Przygotowania:

Krok 1:

Po pierwsze udziec wołowy pokrój w paski.

Krok 2:

Po drugie w garnku rozpuść masło. Następnie podsmaż wołowinę, aż cała się zetnie. Dodaj cebule pokrojoną w paski. Przesmaż 5 minut do miękkości.

Krok 3:

Następnie wsyp pieczarki pokrojone w połówki lub ćwiartki, zależy od wielkości grzybów. Po kolejnych 5 minutach kiedy pieczarki będą miękkie, dodaj liść laurowy, ziele angielskie, wino, musztardę i koncentrat.

Krok 4:

Duś całość pod przykryciem do miękkości, około 45 minut. Następnie dodaj śmietanę, dopraw solą i pieprzem. Gotuj do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji, około 10 minut.

Podawaj np. z kawałkiem bagietki i ogórkiem kiszonym.

Zapraszam jeszcze do zapoznania się z innym moim daniem jednogarnkowym (link)

Zapraszam do zapoznania się z przepisem krok po kroku na klasyczny boeuf strogonow. Przekonacie się, że właśnie ta wersja jest bez wątpienia optymalna. Jeśli uważacie inaczej, napiszcie o tym w komentarzu. Chętnie się z Wami pospieram 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami, zapraszam na Facebook

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Czy po obsmażeniu i tych wszystkich czynnościach mogę mój żeliwny garnek włożyć do piekarnika? Na jak długo i ile stopni ?
    Przykryte czy otwarte?

  2. Zgadzam się, ta wersja stroganowa jest optymalna.
    Ja zamiast koncentratu daję łyżkę zmielomych prawdziwków.
    Wtedy potrawa jest bardziej ,,grzybowa” i mniej kwaśna, co mnie pasuje.

  3. Wg mnie: bez koncentratu pomidorowego, dużo więcej cebuli i, na pewno, duuuużo więcej musztardy.

  4. W opisie jest napisane użyć łyżki z musztarda i przecierem pomidorowym a na zdjęciach widać że łyżeczkę w ręku kucharza.
    Boje się ze użyłem za dużo musztardy 🙁

  5. Klasyczny boeuf strogonow to się robi z polędwicy wołowej. Choć z braku laku ja kiedyś z ligawy, albo wieprzowej zrobiłem i nikt się nie zorientował. Ja jeszcze dodaję troszkę posiekanej w paski papryczki. A cukier w daniach mięsnych staram się zastępować miodem. 😉
    Internet jest pełny przepisów i trzeba ciągle poszukiwać. Pański przepis zapewne też jest pyszny.
    Pozdrawiam: MG

  6. Wszystko niby super Panie Jakubie, ale co się stało z krokiem 4? Bo nie wiem czy to błąd, czy czegoś brakuje?

  7. Panie Jakubie , dziękuje za przepis o to mi chodziło, o klasykę .Tylko jedna maleńka uwaga – przydałaby się wersja do druku 🙂

    Niezwykle szanuję i zawsze podziwiałam Pana Dziadka, Jacka bohatera mojego pokolenia,wspaniałego ,bardzo odważnego mającego niesamowite zasługi człowieka i pana Ojca, Macieja i cieszę się ,że Pan poszedł droga ojca oraz ma tę wspaniała cechę Kuroniów zjednująca i szacunek sympatię i podziw .Wszystkieg majlepszego Panu serdecznie życze

  8. Super. Właśnie takiego przepisu potrzebowałam. Ufam, że będzie smaczne.

  9. Gotuje wg tego przepisu wiele lat. Znalazłam go na stronie Pana taty. Pyszne jedzonko!!!!!

  10. Klasyczne przepisy i bez zbędnej wariacji, jak zwykle okazują się najtrafniejsze. Gdy szukam inspiracji, w pierwszej kolejności wpisuję „kuroń” i nazwę dania. Jeszcze się nigdy nie zawiodłam. Mam już pomysł na kolację Sylwestrową. Dziękuję.

  11. Jest Pan wspaniały każdy przepis jest super,bigos z Pana przepisu rewelacja oczywiście zawekowne słoiki,już się kończą, dziś kupuję produkty a jeszcze pytanie czy można też zawekować, chodzi o dodatek śmietany, dziękuję.

  12. Pamiętam, gotowanko tej potrawy w pewnym programie kulinarnym. Siedziałam przed tv i spisywałam co po kolei idzie a teraz proszę, wystarczy odpalić telefonik i mam. 🙂 A swoją drogą pycha.

Sprawdź również