DróbPrzekąski na zimnoWielkanoc
Galantyna z kurczaka lub indyka Macieja Kuronia
Galantyna z kurczaka lub indyka to pyszna, ale pracochłonna propozycja na nadchodzące święta. Jednak warto się postarać i przygotować ją dla rodziny. Smak zrekompensuje spędzony czas na przygotowaniach.
Galantyna z kurczaka lub indyka Macieja Kuronia
Składniki:
- 1 średni kurczak
- 300 g cielęciny, 200 g wątróbki
- 200 g pokrojonego w plastry boczku lub np. bekonu
- kilka kostek lodu lub np. zmrożonego bulionu
- żelatyna
- 2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka suszonego tymianku lub np. oregano
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka oleju, sól, pieprz
Możemy dodać
- 250 g podduszonych pieczarek, prawdziwków, smardzów lub np. trufli
- 50 ml brandy lub np. winiaku
- 1 namoczoną w mleku i odciśniętą bułkę lub 1-2 jaja
Do gotowania galantyny
- bulion
Przygotowanie:
Krok 1:
Kurczaka pozbaw kości. Z mięsa i skóry uformuj równy prostokąt. Następnie rozłożony równomiernie prostokąt mięsa oprósz i natrzyj częścią przypraw, a pozostałą część zostaw do farszu.
Krok 2:
Cielęcinę zmiel, następnie zmiksuj na gładką masę w malakserze. W czasie miksowania dodaj kilka kostek lodu, a jeszcze lepiej zmrożonego rosołu oraz przyprawy. Dla aromatu możesz dodać mały kieliszek brandy lub np. winiaku.
Krok 3:
Do farszu dodaj posoloną i popieprzoną, pokrojoną w kostkę wątróbkę, na koniec wszystko dokładnie wymiesza.
Krok 4:
Na kawałku przezroczystej folii spożywczej (może być też czysta lniana ściereczka) posmarowanej odrobiną oleju ułóż skórą do dołu przygotowany prostokątny płat drobiowy, następnie posmaruj go farszem.
Krok 5:
Na farszu ułóż wzdłuż dłuższych boków paski boczku lub np. bekonu (na całej powierzchni), a na środku od góry do dołu, podduszone grzyby. Przy pomocy folii złóż na pół tak, aby skóra i mięso zetknęły się ze sobą dłuższymi bokami, a farsz pozostał w środku.
Krok 6:
Galantynę owiń szczelnie folią lub np. płótnem i obwiąż sznurkiem (zwłaszcza oba końce!!). Następnie umieść w podłużnym naczyniu i zalej bulionem. Gotuj 40-50 minut na kilogram wagi w temperaturze około 90° (nie dopuść do wrzenia).
Krok 7:
Później galantyna musi wystygnąć w wywarze. Po wystygnięciu wyjmij z wywaru, odwiń z folii i przyciśnij obciążoną deską.
Krok 8:
Z pozostałego wywaru zrób galaretkę, dodając żelatynę. Wystygniętą i uformowaną galantynę pokrój w plastry, ułóż na półmisku lub np. pojedynczo na talerzykach i zalej galaretką.
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami zapraszam na Instagram i Facebook.
Więcej pysznych pomysłów na mięso w roli głównej znajdziesz >> TUTAJ <<