Przetwory
Cukinia marynowana w zalewie słodko-kwaśnej
Cukinia marynowana w zalewie słodko-kwaśnej to podstawowa, ale też najlepsza zalewa jaką możecie przygotować do słoików na zimę. Tak przygotowana cukinia to idealny dodatek do sałatek, kanapek lub np. jako przekąska do wódeczki. Przygotowanie tego rodzaju przetworów z pewnością jest bardzo proste i wymaga tylko kilku podstawowych składników. Gdy ogarniesz ten przepis będziesz mógł kombinować z nowymi dodatkami smakowymi: miodem, chili czy np. musztardą.
Cukinia marynowana w zalewie słodko-kwaśnej- Przepis krok po kroku
Składniki:
- 2 średnie cukinie
- 1 mała czerwona papryka
- 1 średnia marchewka
- 750 ml wody
- 1 czubata łyżeczka soli
- 2 liście laurowe
- 15 ziaren pieprzu czarnego
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 1 płaska łyżeczka ziaren gorczycy
- 250 ml octu spirytusowego 10%
- 100-150 g cukru (ilość cukru zależy od indywidualnych preferencji smakowych)
Przygotowanie:
Krok 1:
Cukinię obierz z skóry. Podziel wzdłuż na pół, następnie za pomocą łyżki wybierz miąższ i pestki. Pokrój w słupki o szerokości 1 cm. Długość uzależniona jest od wielkości słoików, u mnie około 10 cm. Paprykę przekrój na pół, oczyść z nasion i białych błon, pokrój w cienkie paski. Marchewkę obierz ze skóry, następnie pokrój w półplasterki.
Krok 2:
Wyparzone i osuszone słoiki wypełnij szczelnie cukinią i papryką, jak na załączonym zdjęciu. Tutaj uwaga, że możesz zamarynować tak właściwie dowolne warzywo, zalewa jest bardzo uniwersalna.
Krok 3:
W rondelku wlej wodę, następnie dodaj, pokrojoną marchew, liście laurowe, pieprz, ziele angielskie, gorczycę oraz sól. Gotuj na małym ogniu 5 minut, aż marchew delikatnie zmięknie. Po tym czasie dodaj ocet i cukier, gotuj jeszcze 1-2 minuty, aż kryształki cukru się rozpuszczą. Przed napełnieniem słoików spróbuj, czy zalewa nie jest za kwaśna. Ewentualnie skontruj smak dodając więcej cukru. Tak przygotowaną marynatą od razu zalewaj cukinię. Zakręć szczelnie słoiki, na koniec ustaw wieczkami do dołu do całkowitego wystygnięcia.
Tak przygotowana zalewa jest bardzo uniwersalna. Możesz w niej marynować praktycznie dowolne warzywa, z czasem eksperymentując z nowymi smakami. Dobrym pomysłem jest dodatek przyprawy, curry, miodu lub np. świeżego lubczyku.
Cukinia marynowana w zalewie słodko-kwaśnej poleca się do przygotowania. Powyżej znajdziesz dokładny opis jak przyrządzić ją „krok po kroku”. W razie pytań lub wątpliwości piszcie komentarze, postaram się na wszystkie odpowiedzieć. Jeśli szukacie innych pomysłów na przetwory, zapraszam TUTAJ!!!
A jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami zapraszam na Instagram i Facebook.
Czy jest potrzeba pasteryzowania,żeby dłużej postały,pozdrwiam
Tak, jeśli chcesz aby dłużej postały musisz je zapasteryzować.
Robiłam i są przepyszne będzie kolejna tura słoikow
Zrobiłam. Wyszła przepysznie. I cukinia, i papryki, wszystko do zjedzenia i palce lizać:) Dziękuję, zapisuję przepis i będę wykorzystywać.
Sól zwykła (jodowana) czy kamienna?
Najlepsza kamienna niejodowana
Uwielbiam uniwersalne zalewy 🙂 zrobiłam i jestem z siebie dumna. Aczkolwiek zrobiłam wedle przepisu zmodyfikowanego 🙂 plus dodatki wg mojej mamy (czyli co wpadlo pod reke i „ile zabierze”).
Moja cukinia zawiera – jedną dużą paprykę, z osiem marchewek i jedną (ogromną) cukinię – choć wiem, ze powinna byla użyc mniejszych, ale akurat taką mialam. Zapomniałam o cebuli 🙂 a ją też chciałam dodać 🙂
Zalewa prawie w 100 % Pańśka, ale…
– ocet jabłkowy
– oprócz pieprzu dalam też jalowiec (bo przyznaję, pomyliły mi się słoiczki)
– no i ani pieprzu ani gorczycy i ziela, nie liczyłam na ziarenka 🙂 – po prostu „ile się wzięło, tyle się wsypało”
Do gotującej się zalewy wrzuciłam marchewki i wyłączyłam gaz. Jak się wystudziło, to wyciągnęłam marchewki >> poszly do sloików. Zalewę zagotowałam raz jeszcze i wtedy zalalam sloiki. Nie pasteryzowałam.
Zalewę mogłabym popijać do obiadu – wyszła pysznie. Co z warzywami -tego jeszze nie wiem 🙂 Ale podejrzewam, ze wyszły całkiem nieźle, choć marchewka będzie aldente.
Dziś do obiadu otworzyłam słoik tej cukinii. MojA była zapasteryzowana. Jest wspaniała nigdy nie jadłam lepszej. A robię różne przetwory z cukinii. Słodka lekko kwasna i rozpływa się w ustach. Dziękuję Panu za ten przepis. Robiłam też buraczki do sloikow z Pana przepisu i też są rewelacyjne. Pozdrawiam i proszę o więcej przepisów na pyszne przetwory.
Dziś do obiadu otworzyłam słoik tej cukinii. MojA była zapasteryzowana. Jest wspaniała nigdy nie jadłam lepszej. A robię różne przetwory z cukinii. Słodka lekko kwasna i rozpływa się w ustach. Dziękuję Panu za ten przepis. Robiłam też buraczki do sloikow z Pana przepisu i też są rewelacyjne. Pozdrawiam.
Zalewa jest doskonała! Cukinie przepyszne! Dziękujmy za przepis!
A czy można tą zalewą zalać pieczarki?
Nie robiłem tak, ale może wyjść smacznie!
Czy można tę cukinię marynowaną w zalewie słodko-kwaśnej zalać wystudzoną zalewą,a potem zapasteryzować?
Jasne, że można
A trzeba pasteryzowac?
Jeśli chcesz ją zjeść w ciagu kilku dni to nie, ale jak ma dłużej postać np. przez zimę to trzeba.
A ile pasteryzowac? 5 minut czy dłużej?
5-10 minut
Dzień dobry,
cukinia robiona tydzień temu, marynata zrobiła się mętna. Czy przetwory do uratowania? Były zalewane gorącą zalewą bez pasteryzacj. Będę wdzięczna za odpowieź. Pozdrawim.
Tak może być, najprawdopodobniej to zmętnienie to musztarda która została dodana do zalewy.
W liście składników brak papryki.
Już dodaje do składników małą paprykę 🙂
Dzień dobry, a ile (orientacyjnie) przygotować papryki? Nie ma wyszczególnionej w składnikach…
Ilość papryki jest symboliczna, 1 mała wystarczy 🙂
Pozdrawiam
Bez marynowania w wodzie?
Magda,
Przepraszam najmocniej, ale nie rozumiem pytania.
Cukinie obierasz, kroisz na kawałki. Przygotowujesz zalewę i zalewasz nią cukinię w słoikach. Odstawiasz i tam zachodzi proces marynowania.
Pozdrawiam
Kuba
A co z pieprzem ? W spisie jest a w gotowanej zalewie nie ma.Może wrzucić do słoików ?
Już to dopisałem. Dodajesz razem z liśćmi laurowymi i zielem angielskim do zalewy.
Czy mogę cukinię zostawić w skórce?
Jasne, że możesz 🙂