X

Czego szukasz?

Przepis
Przetwory

Korzenny dżem z jabłek i cukinii z nutką cytrusową

Jeśli chcesz zaskoczyć domowników czymś nietypowym, a jednocześnie wyjątkowo smacznym – ten dżem jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Połączenie delikatnej cukinii i słodkich jabłek z korzenną mieszanką cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej tworzy niezwykły, jesienny smak, który dodatkowo podkreśla lekka cytrusowa nuta. Innymi słowy – to idealna konfitura do tostów, twarogu, naleśników albo nawet jako dodatek do mięs.

Ponadto jest prosty do przygotowania i świetnie się przechowuje. W związku z tym warto poświęcić chwilę, by mieć pod ręką coś naprawdę wyjątkowego na chłodniejsze dni.

Korzenny dżem z jabłek i cukinii z nutą cytrusową – aromatyczne zamknięcie lata w słoiku

Składniki:

  • 3 kg cukinii (waga po obraniu i wydrążeniu)

  • 1 kg jabłek (najlepiej słodko-kwaśnych rajskich)

  • ok. 750 g cukru

  • 2 łyżeczki cynamonu

  • 2 łyżeczki suszonego imbiru

  • 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej

  • 2 galaretki cytrynowe

  • 1 galaretka agrestowa

Sposób przygotowania:

Krok 1 – przygotowanie owoców i warzyw:

Cukinię obierz ze skórki, przekrój wzdłuż, wydrąż gniazda nasienne i pokrój miąższ w drobną kostkę. Jabłka również obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój na niewielkie kawałki.

Krok 2 – macerowanie:

Warzywa i owoce przełóż do dużego garnka, zasyp cukrem, przykryj i odstaw na ok. 10 godzin (najlepiej na noc). Cukinia i jabłka puszczą sporo soku, dzięki czemu nie trzeba będzie dodawać wody.

Krok 3 – gotowanie:

Po tym czasie postaw garnek na małym ogniu i gotuj, mieszając co jakiś czas. Proces duszenia powinien trwać ok. 45–60 minut – cukinia i jabłka mają zacząć się rozpadać, a masa powinna lekko zgęstnieć.

Krok 4 – przyprawy i galaretki:

Kiedy owoce będą miękkie i lekko rozpadające się, dodaj przyprawy: cynamon, imbir i gałkę muszkatołową. Następnie wsyp galaretki (cytrynowe i agrestową) i mieszaj jeszcze przez ok. 10 minut, aż wszystko dokładnie się rozpuści i połączy w gęstą, aromatyczną masę.

Krok 5 – wekowanie:

Zdejmij garnek z ognia, a gorący dżem przelej do wyparzonych słoików. Dokładnie zakręć i postaw do góry dnem. Można już nie pasteryzować, jednakże dla większego bezpieczeństwa zalecam pasteryzację – ok. 10–15 minut w 90°C.

Podanie i zastosowanie:

Dżem doskonale sprawdzi się jako dodatek do świeżego pieczywa z masłem, naleśników, gofrów czy placuszków. Jednakże równie dobrze smakuje z pieczonym mięsem, zwłaszcza drobiem lub wieprzowiną.

Podsumowując:

Korzenny dżem z jabłek i cukinii to nietuzinkowa konfitura o głębokim, wielowymiarowym smaku. Delikatna, lekko kwaskowa, słodka, z ciepłym aromatem przypraw – idealna na jesienne i zimowe dni. W związku z tym to przepis, który warto zachować w domowym zeszycie – i dzielić się nim z przyjaciółmi.

Podsumowując mam nadzieję, że potrawa wyszła obłędne! Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi moimi i Bogusi przepisami to zapraszam na Instagram

Więcej inspiracji z pewnością znajdziesz >> TUTAJ <<

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również