X

Czego szukasz?

Przepis
Różne przepisyZupy

Chłodnik litewski z botwinki. Przepis krok po kroku.

Nasze lato nie zawsze rozpieszcza, jednak czekamy z niecierpliwością na ten upragniony upał. Czekamy na plaże, na gorący piasek między palcami…oraz na napoje chłodzące i oczywiście chłodniki. Hiszpanie mają swoje Gazpacho, Francuzi Vichyssoise a Bułgarzy Tarator. My jednak najbardziej kochamy chłodnik litewski z botwinki. A za co go kochamy? Bez wątpienia za lekkość i orzeźwienie, które przynosi w gorące dni. Za chrupkość nowalijek w nim zawartych, za słodki smak młodego buraka i kremowy smak jajka na twardo.

Gwiazda sezonu letniego

Chłodnik litewski to z pewnością top 10 moich zup. Jednakże jest to tzw. gwiazda sezonu letniego. Jakoś nie wyobrażam sobie jeść chłodnika z listopadzie, z jednej strony trochę „gwiździ” z drugiej słabo wtedy z świeżymi warzywami i botwinką. Ale latem prawie każdy grill jest uświetniony chłodnikiem litewskim z botwinki. Moi drodzy nie ma na co czekać, czym prędzej zabrać się do roboty. Sezon nie trwa wiecznie, możemy go niechcący przegapić i tutaj przychodzę z pomocą.

Powiew luksusu

Zapraszam do zapoznania się z idealnym chłodnikiem litewskim z botwinki i to w formie przepisu „ krok po kroku”. Przepis można z pewnością modyfikować. W wersji ekskluzywnej można poczuć powiew luksusu i podać go z jajkiem przepiórczym lub np. szyjkami rakowymi. Niektórzy dodają posiekaną gotowaną cielęcinę lub np. drób. Czasami dodaję też starte ogórki małosolne, tak dla odmiany 😉

Nie warto zwlekać. Zapraszam do zapoznania się z przepisem „krok po kroku”. Jeśli zasmakujecie w zupie to pamiętajcie o podzieleniu się wrażeniami pod wpisem w komentarzach!

Chłodnik litewski z botwinki

Składniki:

  • 1 pęczek botwinki 
  • 200 ml wody
  • 1/2 pęczek koperku 
  • 1 pęczek szczypiorek 
  • sól, pieprz, cukier
  • 1 pęczek rzodkiewki 
  • 2-3 ogórki długie (ok 350g)
  • 400 g jogurtu naturalnego gęstego
  • 400 g kefiru
  • 500 g maślanki
  • 2 łyżki soku z cytryny 

Sposób przygotowania:

Krok 1:

Botwinkę poszatkuj. Następnie ogórki i rzodkiewki zetrzyj na jarzynowej tarce. Posiekaj koperek i szczypiorek.

Krok 2:

Do garnka wlej 200 ml wody, następnie dodaj posiekaną botwinkę, 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę cukru. Kiedy woda się zagotuje, przykryj pokrywką i podgrzewaj na małym ogniu 3 minuty. Po tym czasie podgotowaną botwinkę przełóż do dużej miski, następnie odstaw do wystudzenia.

Ogórki posyp 1/2 łyżeczki soli, odstaw na 10 minut, aż zmiękną i puszczą wodę. Na koniec kiedy to zrobią odciśnij je na sicie.

Krok 3:

Do ostudzonej botwinki dodaj jogurt, następnie maślankę i kefir.

Krok 4:

Następnie dodaj resztę składników: ogórek, rzodkiewkę, koperek i szczypiorek. Na koniec dopraw do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny.

Podawaj np. z jajkiem na twardo. Z pewnością idealnie w zupie odnajdą się grzanki. 

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami to zapraszam na Facebook Instagram.

A jeśli szukasz innych pysznych inspiracji na zupy znajdziesz je >> TUTAJ <<

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. chłodnik wychodzi super! robię już ósmy raz w tym miesiącu!

  2. Rewelacja. Jdyne odstępstwo – nieświadome – to buraczki pocięte w kostkę a nie starkowane ( ale dopiero potem przeczytałem w komentarzu odpowiedź na pytanie). Smak bezbłędny. Swoją drogą, ktoś z komentujących pytał o ogórki kiszone, następnym razem dla eksperymentu dodam jednego małego. Ciekawe co będzie, w różnych podżerkach i krewnych solianki działaja cuda.

  3. Bardzo dobry przepis, jedyne co zmieniłam to ocet zamiast soku z cytryny ale to dlatego tylko że uwielbiam ocet 😀

  4. Czy botwinke należy posiekać czy zetrzeć na tarce jarzynowej oraz czy ogórki mają być gruntowe czy te większe 3 sztuki?

  5. Super przepis. Mi jak nie wychodzi piekny rózowy kolor to dolewam trochę soku z buraków, taki normalny do picia.

  6. Swietny przepis, Panie Jakubie!
    Ja tez juz od wielu lat mieszkam w USA.
    Najlepsze chlodniki jadalam chyba w Polsce.
    Nazwa sie jednak troche zmienila… dlaczego chlodnik „litewski” ?
    Moj ojciec byl rodem z Wilna. Nigdy nie mowil chlodnik litewski… Ta cudowna zupa , chlodnik, (Polish gazpacho) jest przeciez w calej Polsce…?

  7. Czy ogórki mają być swieze czy kisozne i czy wydrążamy z nich środek? Botwinka ma iść cała z łodygami?

  8. Rewelacyjny przepis a chłodnik przepyszny i smakował całej rodzinie 🙂

  9. Chłodnik szybki i prosty a w smaku dokładnie taki jaki powinien być. Nic dodać nic ująć. Porostu pyyyyyychaaaa. Obowiązkowy na upalne dni. Polecam ten przepis. Jakub Kuroń jak zwykle w punkt.

  10. Przepis na chłodnik litewski spadł mi dosłownie z nieba! Danie z serii szybko, prosto i na temat. U mnie w wersji z młodymi ziemniaczkami. Przepyszny, kremowy i do tego zdrowy chłodnik, zniknął z talerza tak szybko jak się na nim pojawił. Zdecydowanie przepis do którego warto powracać.

  11. Ten przepis to petarda! Polecam każdemu. Na taki upał jest to idealne rozwiązanie. Gotował go mój mąż i wyszedł mu idealnie. Piękny kolor oraz smak i konsystencja. Zagości z nami na zawsze❤️. Jeśli chodzi o trudność to poradzi sobie raczej każdy bo przepis jest bardzo klarowny. Dziękuję Jakub Kuroń za inspiracje na instagramie. Każdy przepis z twojej strony wychodzi nam super .

  12. Szanowny Panie Jakubie
    pierwszy raz w życiu robiłam chodnik i smakuje wyśmienicie.Jest Pan wielki.

  13. Zrobiłam chłodnik pierwszy raz w życiu i wyszedł przepyszny, zreszta jak wszystko co robię z Pana przepisów ! Pozdrawiam

  14. Zakupy zrobione 🙂 wszystko naszykowane wystarczy tylko wymieszać :-). Jedno pytanie czy chłodnik ma trochę odstać żeby sie przegryzł czy jest gotowy do jedzenia.?Pytam bo nie wiem czy dzwonić juz po męża czy trochę zaczekać ;-).
    Pozdrawiam

  15. Taaak! A na oddzielnym talerzyku, jako tzw. dobierak, gorrrące kartofle tłuczone. Takie aksamitne, z masłem i ewentualnie jakąś okrasą. Łycha tego… łycha tamtego… Hmmm…

  16. Nie wylewam soku z ogórków, dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, dla koloru dodaję trochę koncentratu barszczu czerwonego.

  17. Jestem tym przepisem zachwycony
    Bardzo mi sie podobaja pana przepisy

  18. Zrobiłam 🙂 mój pierwszy w życiu chłodnik 🙂 wyszedł rewelacyjny mąż zachwycony 🙂 Idealny na upały ,dziękuję za przepis 🙂 pozdrawiamy

  19. Uwielbiam..chlodnik…Pana przepis jest identyczny…z tym ktory ja robie…pyszny

  20. Polecam botwinkę gotować ze szczawiem świeżym. Nie dodaje się wtedy żadnego soku z cytryny. Poza tym prawdziwy chłodnik jest z mlekiem zsiadłym. Nie odsączam botwinki, tylko do całego wywaru, po ostudzeniu, dodaję pozostałe składniki. Taki przepis jest przekazywany od pokoleń w mojej rodzinie, która z Litwy pochodzi. Pozdrawiam i smacznego 🙂

  21. Nigdy nie miałam odwagi zabrać się za chłodnik. Lecz, po przeczytaniu tego przepisu, zaśliniona po pas, lecę po składniki. Dziękuję.

  22. Może niezbyt mądre pytanie ale co to znaczy „jedna botwinka”?Jedna sztuka,pęczek,kilogram?Bardzo chciałabym przygotować taki chłodnik Mężowi.Pozdrawiam

  23. Zrobilam jest wysmienity, dziękuję za tak wspaniały przepis ❤

  24. oh uwielbam ten chlodnik latem mozno jego esc kazdy dzien a jeszcze odzielnie podaje mloda ugotowana kartofelka i zasmazone szkwareczki z cebulka i koperkem to prosto bomba

  25. Też taki robię ale nie dodaję maślanki za to dodaję natkę pietruszki i czosnek dodatkowo.

  26. Kilka lat temu, na warszawskim Grochowie istniała taka knajpa, którą prowadził rodowity Włoch. Serwował pyszne jedzenie, a jego chłodnik wymiatał. Do dziś wspominamy ten smak… Do tego stopnia że próbowałam go odtworzyć, ale z marnym skutkiem! W tym roku znowu obiecał mężowi że spróbuję podziałać i już wiem jaki przepis do tego czynu wybiorę pozdrawiam

  27. I to jest najlepszy przepis którego szukam dziś od rana!!! Mimo iż sama jestem litwinką mieszkającą od urodzenia w Polsce, pod samą granicą z Litwą i często w domu robiłam taki chłodnik oraz inne litewskie potrawy, ale zawsze bez konkretnego przepisu, jedynie wszystko na oko.. A obecnie jestem i pracuję w Niemczech, i właśnie chciałam dla mojej niemieckiej podopiecznej zrobić na jutro tradycyjny litewski chłodnik według przepisu.. I właśnie go znalazłam.. Pomykam zatem do sklepu po botwinkę i świeże ziemniaczki, i jutro się okaże czy Niemcom też odpowiada taki litewski chłodnik na takie upały jak tu mamy..

    • Czuję się zaszczycony, że rodowita Litwinka przygotuje chłodnik z mojego przepisu 🙂 Ten przepis jest w rodzinie od pokoleń, mam nadzieje że będzie smakowało. Napisz proszę jak poszło, bo zeżre mnie ciekawość. Pozdrawiamy smacznie 🙂

  28. Ojjj…taki sam przepis króluje u mnie , tylko ogórki i rzodkiewki kroję w małą kosteczkę….mniam ślinka mi leci

  29. No pięknie, przy czytaniu za przeproszeniem, obśliniłam sie jak świnia. Niby człowiek przepis zna, nie jest w stanie się powstrzymać. 🙂

Sprawdź również