Święta Wielkanocne zbliżają się dużymi krokami. Chciałbym wykorzystać tą niepowtarzalną sytuacje i przygotowałem dla Was wpis, w którym znajdziecie, aż 3 rewelacyjne przepisy. Wszystkie elementy tego dania możecie przygotować samodzielnie. Żurek w chlebku z domową białą kiełbasą zrobi furorę na Waszym świątecznym stole. Poniżej znajdziecie przepis na: Wielkanocny żur, białą kiełbasę z szynkowaru oraz pyszny drożdżowy chlebek, do którego wypieku użyłem garnka rzymskiego. Wszystkie niezbędne produkty do przygotowania tej potrawy, znajdziecie —>TUTAJ<—
Przygotowanie potrawy proponuję rozłożyć na kilka etapów. Jednego dnia przygotuj kiełbasę, następnego chlebek, a ostatniego żurek.
Żurek w chlebku z domową białą kiełbasą – Przepis krok po kroku
Składniki:
- 1,5 l wody lub np. bulionu
- 1 marchew
- 1 mała pietruszka
- kawałek selera
- 4 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 400 g kiełbasy przygotowanej w szybkowarze (przepis poniżej)
- 150 g boczku wędzonego
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 3-4 ziemniaki
- 500 ml zakwasu na żurek
- 1-2 łyżki chrzanu
- 125 ml śmietanki 30%
- 2 łyżki oleju roślinnego np. rzepakowego
- sól, pieprz czarny
- jajka na twardo do podania
- 4 chlebki do żurku (przepis poniżej)
Biała kiełbasa:
Składniki:
- 1 kg tłustej łopatki wieprzowej
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżki majeranku
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 2 łyżeczki soli
- 1 płaska łyżeczka czarnego pieprzu
- 200 ml bardzo zimnej wody
Chlebek do żurku:
Składniki:
- 1 kg mąki pszennej + odrobina do podsypania blatu
- 2 op. zakwasu chlebowego żytniego z drożdżami i słodem (zakwas i drożdże)
- 2 szklanki lekko ciepłej wody
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka soli
- żółtko do posmarowania
Sposób przygotowania:
Przygotowania rozpocznij od zrobienia białej domowej kiełbasy z szynkowaru:
Krok 1:
Mięso pokrój na mniejsze kawałki. Następnie łopatkę zmiel w maszynce do mielenia mięsa, razem z ząbkami czosnku. Przełóż do dużej miski, dopraw majerankiem roztartym w rękach, pieprzem ziołowym, solą oraz czarnym pieprzem.
Krok 2:
Wlewaj stopniowo zimną wodę, wyrabiaj dłońmi 10-15 minut, zagniatając i przeciskając masę przez palce. Następnie farsz pozostaw w lodówce na noc, aby smaki się przeniknęły.
Krok 3:
Po tym czasie do szynkowara włóż specjalny woreczek. Następnie garnek napełnij wodą do poziomu zaznaczonego linią „water level”. Szynkowar napełnij mięsem, co jakiś czas ubijając warstwy tłuczkiem do ziemniaków. Zawartość naczynia powinna być dobrze ubita. Na wypełnienie mięsne nałóż płytkę dociskową, dokręć pokrywkę szynkowaru i umieść w niej termometr.
Krok 4:
Na garnek nałóż kołnierz, umieść w nim mniejszy termometr. Do tak przygotowanego garnka włóż szynkowar, który powinien opierać się na kołnierzu i nie dotykać dna garnka. Kiełbasę parz 2,5-3 godziny w temperaturze 75-80°C. Gotowa wędlina w „rdzeniu” powinna mieć temperaturę 68°C-70°C. Następnie po sparzeniu schłodź w lodówce przez kilka godzin do całkowitego ostudzenia.
Kiełbasa nadaje się na zimno na np. kanapki, do potraw na ciepło, a w szczególności do żurku.
Następnie przygotuj chlebek:
Wszystkie potrzebne produkty piekarnicze w tym: formy, zakwasy i drożdże znajdziecie —>TUTAJ<—
Krok 1:
Mąkę przesiej przez sito do miski. Następnie dodaj: zakwas żytni z drożdżami, cukier, sól, i ciepłą wodę.
Krok 2:
Ciasto mieszaj ręcznie lub np. przy pomocy miksera z końcówka typu „hak”. Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
Krok 3:
Wyrośnięte ciasto zagnieć jeszcze raz, następnie podziel na 4 części, uformuj okrągłe bochenki. Przełóż do formy do zapiekania, ja użyłem garnka rzymskiego. Odstaw na 30-60 minut, aż chlebki podwoją swoją objętość. Przed włożeniem do piekarnika wierz posmaruj roztrzepanym żółtkiem z odrobiną wody.
Zapiekaj 60 minut w 180°C, następnie obróć bochenek i dopiecz 15 minut. Dzięki temu wytworzy się przypieczony szczelny spód.
Na końcu przygotuj żurek:
Krok 1:
Do garnka wlej wodę lub np. bulion. Dodaj pokrojone w paski lub starte warzywa: marchew, pietruszkę i seler.
Krok 2:
Na patelni rozgrzej olej, następnie podsmaż boczek pokrojony w słupki. Kiedy mięso się zrumieni dodaj cebulę pokrojoną w kostkę. Następnie kiedy cebula się zeszkli dodaj białą kiełbasę pokrojoną w kostkę, smaż jeszcze 3-4 minuty. Na koniec dodaj posiekany czosnek oraz majeranek, smaż jeszcze 1 minutę na małym ogniu.
Krok 3:
Do gotującego się wywaru dodaj podsmażoną zawartość patelni oraz ziemniaki pokrojone w dużą kostkę. Po około 15 minutach kiedy ziemniaki zmiękną, dodaj zakwas. Możesz dodawać go stopniowo żeby nie przesadzić z kwasowością zupy. Kiedy uznasz, że smak jest odpowiedni dodaj chrzan i śmietankę. Podgrzej żurek aż zacznie mrugać, ale nie gotuj. Podawaj w chlebku z jajkiem na twardo.
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami zapraszam na Instagram i Facebook.
Więcej pysznych pomysłów na wielkanocne przepisy znajdziesz >> TUTAJ <<
Dziś robiłam Wyszedł pyszny,a w zupach jestem naprawdę kiepska mimo że są chyba najprostsze w przyrządzaniu,są moja zmorą.Ten żurek robiłam dokładnie krok po kroku tak jak w przepisie trzymałam się wskazówek.I polecam każdemu wypróbować ten przepis.