X

Czego szukasz?

Przepis
Placki i naleśniki

Placki z pomidorów z sosem czosnkowym

 

Placki z pomidorów z sosem czosnkowym. Przepis krok po kroku

 

Internet ostatnio przypomniał mi plackach, które kilka lat temu jadłem w Grecji na wyspie Santorini. Od  razu przypadł mi do gustu ich niepowtarzalny smak. Był mocno pomidorowy z dodatkiem warzyw z nutą świeżych ziół. Dzisiaj przedstawiam Wam placki z pomidorów w mojej autorskiej wersji. Mam wrażenie, że udało mi się odtworzyć tamten smak, bo klimat greckich wysp powrócił do mnie podczas jedzenia tych pysznych placków.

 

 

Składniki:

 

  • 500 g pomidorów
  • 1 papryka 
  • 1 cukinia
  • 2 małe cebule
  • garść świeżych ziół: bazylia i mięta
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 4 jajka
  • 400 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • oliwa z oliwek lub olej roślinny do smażenia
  • sól, czarny pieprz
  • sos czosnkowy do podania (ja wybrałem TEN od Roleskiego)

 

Przygotowanie:

 

Warzywa: pomidory, paprykę, cukinię i cebulę zetrzyj na tarce jarzynowej, czyli tej o grubych oczkach. Wsyp posiekane świeże zioła, bazylię i miętę oraz suszone oregano.

 

Dodaj 4 jajka, mąkę pszenną wymieszaną z proszkiem do pieczenia, dopraw solą i pieprzem. Ponieważ z podanych ilości wychodzi duża ilość ciasta (około 20 placków), soli także potrzeba sporo, około 2 łyżeczek soli. Całość wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji.

 

Zanim weźmiesz się za smażenie całości, warto jest usmażyć próbnie jedną porcję. Zobaczysz wtedy, czy się nie rozpadają i czy smak jest odpowiedni. Placki z pomidorów wolę smażyć na oliwie z oliwek, mają wtedy w sobie prawdziwy grecki smak. Jednakże pamiętaj żeby temperatura nie była za wysoka, oliwa ma niższy punkt dymienia. Aby nadać potrawie niepowtarzalny smak wrzuciłem na patelnie kilka ząbków czosnku, ale nie jest to konieczne. Placki smaż partiami, układaj na ręczniku papierowym aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Podawaj z sosem czosnkowym.

 

 

Śmiało możesz kombinować

 

Placki z pomidorów są bardzo uniwersalne, można je jeść samodzielnie lub jako dodatek do sosów, gulaszów. Ostatnio jako dodatek usmażyłem jajko sadzone i też zdało egzamin. W oryginalnej wersji mam wrażenie, że składniki były krojone w drobną kostkę, ponieważ jednak jestem małym leniuszkiem składniki starłem na tarce 😉 

 

Myślę także, że śmiało można kombinować ze składnikami, zamieniać warzywa oraz zioła na inne, które Wam bardziej pasują. Podrzucam także przepis na inne warzywne PLACKI.

 

Skoro sezon pomidorowy trwa w najlepsze proponuje wypróbować przepis na placki pomidorowe, a jako dodatek proponuję sos czosnkowy Roleski.

 

SMACZNEGO!!!

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Przewidywałam, że dla mnie bomba. Nie odważałam składników, bo już na oko mniej więcej wiem, urzędując w kuchni od stu lat…i mąki tyle, „ile ciasto weźmie”, jak mawiała moja przyjaciółka, czyli na czuja. Dodałam do ciasta dwa ząbki czosnku mimo bardzo czosnkowych tzatzików, bo lubię czosnek. W ilościach!
    Proste i pyszne, polecam.
    Przy okazji poszłam w tym Twoim wpisie dalej i poczytałam o kotletach warzywnych, niby tych z cukinii, ale dlaczego nie ze wszystkimi warzywami. Też ciekawe!

  2. Jeśli chodzi o sos czosnkowy to ja robię go tak: po trzy łyżki śmietany kwaśnej 12%, jogurtu naturalnego i majonezu Hellman’s oraz czosnek wg uznania. Ja daje cztery ząbki ale to zależy jaką ostrość każdy lubi. Wychodzi zawsze a goście zachwyceni

  3. Dla mnie bomba – spróbuję jutro. Nie mam możliwości nabyć wspomnianego przez Pana sosu, ale jak Grecja, to może tzatziki? Myślę, że będzie pasował, bo podane na sieci przepisy na sos czosnkowy są trochę ubogie.
    Napiszę, jak wyszło 🙂

Sprawdź również