Boże NarodzenieDania główneZupy
Barszcz czerwony z pasztecikami drożdżowymi
Barszcz czerwony z pasztecikami drożdżowymi to bez wątpienia przepis na świąteczny duet idealny. Nie wyobrażam sobie wigilijnego stołu bez tych dwóch dań. Do obydwu mam zresztą bardzo osobisty stosunek. Zarówno paszteciki, jak i barszcz muszą być przygotowane według sprawdzonej przeze mnie receptury, którą dzisiaj z przyjemnością się z Wami dziele.
Barszcz czerwony z pasztecikami drożdżowymi
Składniki:
Barszcz:
- 1 kg buraków
- 3-4 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- kawałek selera
- 1 kwaśne jabłko
- 2,5 l wody
- kilka suszonych grzybów np. borowików
- 1 cebula
- 1 główka czosnku
- 4 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 8 ziaren pieprzu
- 1 łyżka suszonego majeranku
- 200 ml zakwasu buraczanego
- sól, pieprz
Paszteciki:
Ciasto :
- 500 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 50 g masła
- 200 ml mleka
- 2 jajka
- 1 łyżeczka soli
Farsz:
- 40 g suszonych grzybów np. borowików
- duża cebula
- 500 g kapusty kiszonej
- jedna łyżka oleju roślinnego np. rzepakowego
- jedna łyżka masła
- sól, czarny pieprz
Sposób przygotowania:
Krok 1:
Zacznij od wstawienia barszczu. Buraki, marchew, pietruszkę, seler i jabłko umyj i obierz ze skórki. Następnie buraki pokrój w cienkie plastry, włoszczyznę na mniejsze kawałki, a jabłka w ćwiartki. Warzywa przełóż do dużego garnka, wlej zimną wodę. Dodaj suszone grzyby, opaloną cebulę, główkę czosnku przekrojoną w poprzek, liść laurowy, ziele angielskie oraz pieprz w ziarnach. Barszcz gotuj na małym ogniu około 2 godziny.
Krok 2:
Po tym czasie przecedź barszcz, dodaj majeranek i koncentrat buraczany Manufaktura Wielkopolska. Podgrzej, ale nie dopuść do zagotowania. Następnie dopraw solą i pieprzem, ewentualnie cukrem lub octem, aby zbalansować smak.
Krok 3:
Kiedy barszcz się gotuje, przygotuj ciasto na paszteciki. Po pierwsze mąkę pszenną przesiej do miski. Po drugie mleko podgrzej do temperatury około 35°C. W oddzielnej miseczce rozkrusz drożdże, dodaj cukier, następnie zalej kilkoma łyżkami ciepłego mleka, dodaj 2 łyżki przesianej mąki. Rozczyn wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 20 minut. Po tym czasie wyrośnięty rozczyn dodaj do przesianej mąki, wlej resztę mleka, rozpuszczone masło oraz sól i jajka. Wszystkie składniki wyrób na gładkie ciasto. Na koniec przykryj ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
W tym czasie przygotuj farsz. Grzyby np. borowiki namocz we wrzątku do miękkości. Na dużej patelni rozgrzej olej z masłem. Następnie podsmaż cebulę pokrojoną w kostkę, do uzyskania ciemno złotego koloru. Grzyby osącz z wody, posiekaj drobno wraz z kiszoną kapustą. Do podsmażonej cebuli dodaj grzyby oraz kiszoną kapustę z żurawiną. Farsz dopraw solą i pieprzem, smaż jeszcze chwilę aby smaki na patelni się przeniknęły. Na koniec odstaw do wystudzenia.
Krok 4:
Wyrośnięte ciasto podziel na części, następnie cienko rozwałkuj na podsypanym mąką blacie. Szklanką wytnij kółka, na które nałóż farsz i zlep jak pierogi. Pamiętaj aby brzegi były dobrze zlepione, inaczej paszteciki mogą się rozklejać.
Krok 5:
Gotowe paszteciki połóż na blasze wyłożonej papierem. Przykryj ściereczką na ok. 15 minut, aby jeszcze trochę wyrosły. Następnie piekarnik nagrzej do 180°C. Przed włożeniem paszteciki posmaruj rozmąconym żółtkiem z 2 łyżkami zimnej wody. Piecz około 20-25 minut, aż będą ładnie rumiane.
Świąteczny barszcz podawaj z wyjątkowymi pasztecikami drożdżowymi.
Przepis jest rozbudowany, ale napisałem go w taki sposób, że nikomu nie powinien sprawić żadnych problemów. Jeżeli w trakcie przygotowania pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości, piszcie komentarze, na wszystkie niezwłocznie odpowiem.
SMACZNEGO!!!
Więcej inspiracji na pyszne świąteczne dania znajdziesz >> TUTAJ <<
Bądź na bieżąco z moimi przepisami, zapraszam na Facebook oraz na moją Grupę.
Panie Jakubie, kiedy dodajemy zakwas buraczany do zupy?
Barszcz wyglada bardzo smacznie, chce go ugotowac na Święta 🙂
Pozdrawiam
Zakwas dodajemy pod koniec gotowania kiedy wszystkie warzywa będą miękkie.
Witam
Czy barszcz przed dodaniem koncentratu ma się gotować pod przykrywką czy bez i czy ma tylko delikatnie mrugać? Jaki ocet najlepiej wykorzystać do barszczu?
Barszcz gotujemy bez przykrycia, tak ma tylko delikatnie mrugać. Możesz użyć jabłkowego, ale jak masz tylko zwykły to też będzie ok.
Dziękuję bardzo… Życzę zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia ☺️
Skąd w opisie przygotowania barszczu wziął się nagle ocet jabłkowy, skoro w składnikach go nie było?
Dodajesz go (ile?) do gotowania?
Jeśli dodajesz do barszczu zakwas z buraków to nie musisz dodawać octu.
Jaka ilość octu jabłkowego należy dodać
Hej,
Ja lubię kwaśny barszcz więc daje 6 łyżek. Ty możesz na początek dać 4 i próbować na smak 🙂
A ile dodajemy octu jabłkowego do barszczu?
W zależności od tego czy lubisz kwaśne daj 2-3 łyżki.
Witam, na jaką liczbę porcji wychodzi taki barszczyk?
8 porcji po 250 ml 🙂
Dziękuję serdecznie za odpowiedź i życzę Wesołych Rodzinnych Świat 🙂
nie ma problemu 🙂
Zdrowych i radosnych świąt 🙂