Zupy
Zalewajka – przepis krok po kroku
Zalewajka jest to tradycyjna wiejska zupa, raczej biedna zawierająca ziemniaki tłuczone lub np. pokrojone w kostkę. Podobno wywodzi się z centralnej Polski, a pierwsze wzmianki pochodzą z początku XIX. Ten rodzaj zupy ciepło wspomina moja babcia, która w czasie II wojny światowej uciekła wraz z swoją babcią do małej wsi w województwie Świętokrzyskim. Była to często jedyna ciepła potrawa w ciągu dnia. Do dzisiaj powstało wiele odmian zalewajki, kilka z nich na stałe wpisało się na listę potraw tradycyjnych. Dzisiaj przedstawiam Wam moją wariację na temat zalewajki.
Zalewajka ziemniaczana na kefirze
Składniki:
- 150 g wędzonego boczku
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju roślinnego lub np. smalcu
- 1 ząbek czosnku
- 3 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1,2 l bulion mięsnego lub warzywnego
- 1 butelka KEFIRU Robico 400 g bez laktozy z Lactobacillus rhamnosus
- 1 płaska łyżka suszonego majeranku
- 2-3 łyżki mąki pszennej
- 100 ml zakwasu żytniego
- sól, czarny pieprz
- ew. cukier do smaku
Przygotowanie:
Krok 1:
Boczek pokrój w kostkę lub np. paski. Podsmaż na rozgrzanym oleju roślinnym. Kiedy będzie rumiany dodaj cebulę pokrojoną w kostkę, smaż jeszcze kilka minut aż będzie złota i nabierze słodyczy. Na koniec dodaj drobno posiekany ząbek czosnku, smaż jeszcze chwilę do momentu kiedy czosnek straci swój „agresywny” charakter.
Krok 2:
Do podsmażonych wcześniej składników dodaj liść laurowy, ziele angielskie. Następnie wlej wywar warzywny lub mięsny, nie musi być intensywny, pamiętaj, że zalewajka do biedna zupa. Gotuj około 15 minut na małym ogniu.
Krok 3:
Wyłącz na chwilę palnik, niech zupa odrobinę ostygnie. Wlej kefir wąskim strumieniem cały czas mieszając. Następnie po wlaniu całego opakowania zacznij ponownie podgrzewać. Mąkę pszenną wymieszaj z niewielką ilością wody. Gdy zupa zacznie się gotować wlej mieszaninę cały czas mieszając.
Krok 4:
Następnie wsyp suszony otarty majeranek. Gotuj jeszcze 5 minut.
Krok 5:
Na koniec dodaj żytni zakwas na żurek. Dopraw zupę do smaku solą, pieprzem, jeśli zupa będzie za kwaśna również cukrem.
Zupę podaje z tłuczonymi ziemniakami z okrasą. Można też przygotować wersję z ziemniakami pokrojonymi w kostkę, dodajemy je razem z wywarem.
Zalewajka sprawdzi się idealnie na jesienne ochłodzenie. Dobrą wiadomością jest, że nie tylko dorośli za nią przepadają, Zosia i Marysia stwierdziły, że to jedna z najlepszych zup w moim repertuarze. One podobnie jak ja preferują kwaśne zupy 🙂
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami to zapraszam na Instagram i Facebook.
Przepisy na inne rozgrzewające zupy znajdziecie TUTAJ!!!
Dziękuję zaraz ugotuje tak samo.Pstrag w Złotym Potoku bajecznie i po mistrzowku przyprawiony..tez poszukam kiedys przepisu:)
Pięknie dziękuje za miłe słowa i do zobaczenia w Złotym Potoku za rok
Moja babcia robiła na serwatce, ziemniaki maściła skwarkami ze słoniny/ mama robiła na kwasie z kiszonej kapusty, a teściowa na żytnim zakwasie i nie zabielała niczym, była podawana czysta z ziemniakami okraszonymi smażoną na maśle cebulką, wszystkie wersje były pyszne 🙂
Co kraj to obyczaj 😉 Różnorodność jest fajna w kuchni nie jest nudno. Każdy ma swoje smaki.
Świetny przepis, polecam wszystkim.
A jogurt naturalny się do tego nadaje?
Tak
Świetny przepis! Polecam
To moja ulubiona zupa. Tato gotuje ją super!
W smaku doskonała – tylko pytanie, czy Wam też się warzy kefir, przy drugim zagotowaniu. Próbuję mieszać go z mąką, czasami daje mąkę wcześniej, ale tak czy siak się warzy. Na smak to chyba nie rzutuje, ale na wygląd troszeczkę.
Piotr,
Tak może się faktycznie zdarzyć, dlatego przy ponownym „podgrzaniu” unikam zagotowania.
Pozdrawiam
Przepis rewelacyjny. To na pewno przepis na zalewajke, może nie łódzką ale zupa DELICJE!!!
Na Kujawach jest tak robiony zurek z tym że wywar robiony na surowej białej kiełbasie, ale do zalewajki nie słyszałem o dodatku zurku, to po prostu biedny zurek ale może mi się wydawać. A na marginesie, żurek żytni był i chyba jest bardzo popularny na Kujawach był sprzedawany kiedyś przez większość warzywniaków. Ja sam teraz robię z zakwasu na chleb, zurek rewelacja polecamrobic samemu
Zalewajka to była zupa robiona przez moją ciocio-babcię z świętokrzyskiego. Częstym dodatkiem było pare świeżo zebranych grzybów. Wypróbuję przepis sentymentalne:)
Ta zupa jest genialna!
W Częstochowie była taka rymowanka…zalewajko ty zup królowo, kto cię nie jadał za dziecka nie chował się zdrowo.
Prawda ludowa – mądre słowa 🙂
Poproszę przepis na zakwas! To sedno tego przepisu .
Proszę bardzo https://kuron.com.pl/artykuly/przepisy/rozne-przepisy/domowy-zakwas-na-zurek/
Brak podanej ilości wody. Nie wiem ile będzie zupy.
Proszę uważnie czytać w składnikach jest bulion warzywny lub mięsny w ilości 1,2 l
Pozdrawiam
Pyszna na własnych sķładnikach nie ze sklepu.To prawda,jak dla mnie najlepsza zupa z dzieciństwa i do teraz też,ale nie do końca to ten sam smak.
Do dziś pamiętam ten smak,zapach.Pyszna na własnych sķładnikach nie ze sklepu.To prawda,jak dla mnie najlepsza zupa z dzieciństwa i do teraz też,ale nie do końca to ten sam smak.
Zalewajki zawsze i w różnych wydaniach. Ja gotuję na wywarze z białej kiełbasy i dodaję maślankę. Tak robiły moja Babcia i Mama. Moim zdaniem smakują jeszcze ciekawiej, niż tradycyjny żurek. A to moja wersja https://smaker.pl/przepis-zalewajka-na-maslance,115676,eliot44.html